Genel 

IELTS Sınav Sonuçları

IELTS Sınav Sonuçları Hakkında Açıklamalar

IELTS Sınav Sonuçları Konusunda Bilgiler

1 – IELTS Sınav Hazırlığı ( Birebir Özel IELTS Ders )
2 – IELTS Sınav Hazırlığı ( 4 öğrenciden oluşturulan gruplarla  IELTS Ders )

Çok çalıştınız,  en iyi hazırlık kitaplarını okudunuz ve IELTS sınavına  (Uluslararası İngilizce Dil Test Sistemi) başarıyla girdiniz  . Tebrikler! IELTS zorlu bir testtir ve başarınızla gurur duymalısınız. Şimdi IELTS Sınav Sonuçlarınızı beklemenin zamanı geldi.

Ama onları ne zaman alacaksın?

Ne yazık ki,  IELTS sınavına girmek ve IELTS Sınav Sonuçlarını  almak arasında biraz  bekleme süresi var . Bu yazıda, yalnızca bu bekleme süresinin nasıl göründüğünü değil, bunları aldıktan sonra  IELTS Sınav Sonuçları ile neler yapabileceğinizi de ele alacağız.

Sonuçların alınması ne kadar sürer?

Test formatına bağlıdır. IELTS sınav sonuçları  , kağıt bazlı sınava girdikten 13 gün sonra elde edilebilir  . Ancak,  testiniz bilgisayar tabanlıysa sonuç almak sadece 5-7 gün sürer  ! Sonuçlarınız size ulaştırılacaktır ya da bunları bizzat alabilirsiniz.

IELTS Sınav Sonuçlarınız bir  Test Rapor Formunda  (TRF) sunulur. IELTS sınav merkezleri, TRF’nin yalnızca bir kopyasını sağlar, ancak aşağıdaki durumlarda iki tane alırsınız:

A – Kanada Vatandaşlık ve Göçmenlik Başvurusu
B – İngiltere Vizesi ve Göçmenlik Başvurusu (UKVI)

Ek olarak, TRF’nizin en fazla  beş (5) kopyasını  IELTS başvuru formunuzda listelediğiniz ilgili kurumlara gönderebilirsiniz (daha fazlası aşağıdadır). Daha fazla TRF talep edebilirsiniz, ancak bu beşin ötesinde herhangi bir şey ek bir ücrete tabi olabilir.

SMS uyarıları bazı test merkezlerinde mevcuttur ve   Test Rapor Formunu almadan önce sonuçlarınızı çevrim içi olarak ön izleyebilirsiniz . Geçici test sonuçları  , test yapıldıktan 24 saat sonra aşamalı  olarak sunulur ve test tarihinden sonraki 28 gün boyunca ön izleme için kullanılabilir. Test ön izlemesinin geçici olduğunu  ve resmi bir sonuç DEĞİL olduğunu unutmayın  .

ÖNEMLİ NOT:  Orijinal Test Sonuç Formunuz değerli bir belgedir. Emin olun  , kişisel kopyasını göndermek OLMAYAN  herhangi kurum veya kuruluşlara. Sınav merkezleri beş farklı üniversiteye beşe kadar ilave TRF gönderebilir. Bu hizmet,  test tarihinizden  sonraki bir ay içinde  ücretsiz olarak kullanılabilir  . Daha fazla kopyaya ihtiyacınız varsa, ek ücret alınacaktır.

Puan gönderimi nasıl istenir?

Böylece Test Sonuç Formunuzu aldınız ve yüksek bir bant puanı aldınız (harika iş!). Ancak IELTS Sınav Sonuçlarını okul başvurunuzun bir parçası olarak göndermek istiyorsanız ne yaparsınız? Birkaç seçeneğiniz var.

İlk seçenek, kayıt sırasında puan paylaşımı istemektir  . Kaydınızı  doldururken en fazla beş üniversite veya yüksek okulun adını ve adresini sağlamanız yeterlidir  . Bu seçenek kullanışlıdır, ancak olumsuz tarafı okulların  sizden önce sonuçlarınızı alabilmesidir  ! Bu, kabul şansınızı tehlikeye atabilir.

Daha iyi bir seçenek,  puanınızı aldıktan SONRA istekte bulunmaktır  . Bu şekilde, puanınızın bir okulun uygunluk şartlarını karşılayıp karşılamadığından emin olacaksınız. Bunu yapmak için, IELTS web sitesine giriş yapın   (testi Kanada, İngiltere, Hindistan, Türkiye vb. De yaptığınız ülkeyle eşleştiğinden emin olun) ve Ek TRF’ler için Başvur  seçeneğini bulun  . Daha sonra bir başvuru formu doldurabilirsiniz.

Teslimat Yöntemleri ve Ödemeler

IELTS Sınav Sonuçlarınızı hangi okullara göndereceğinize karar verdikten sonra, bir dağıtım yöntemi seçme zamanı. TRF’niz elektronik olarak veya kağıt yoluyla gönderilebilir. Ancak, her okul her iki yöntemi de kabul etmeyecektir, bu yüzden göndermeden önce resmi web sitelerini kontrol etmeniz gerekir.

TRF’nizi elektronik olarak göndermek tercih edilir, çünkü kurye tarafından gönderilecek bir kağıt versiyonu için ödeme yapmanız gerekecektir (normal posta ücreti genellikle ücretsizdir). Bir kurye kullanmak paraya mal olur, ancak gönderinizi daha iyi takip edebilir ve teslim edildiğinde size bildirebilirler.  Bir üniversitenin elektronik skorunuzu alması yaklaşık  beş iş günü sürerken, yazılı bir rapor genellikle  beş ila on iş günü sürer.

Sonuçlarınıza itiraz etme

IELTS Sınav Sonuçlarınızdan memnun değilseniz ve bir hata olabileceğini düşünüyorsanız,  bir açıklama için başvurabilirsiniz . IELTS buna “Sonuçlarla ilgili Sorgulama” olarak atıfta bulunur ve başvurunuzu test tarihinden itibaren altı hafta içinde test merkezinize gönderebilirsiniz.

 

Diğer Yazılar

Leave a Comment