Genel 

Ielts Sınav Tavsiyeleri

 Ielts Sınav Tavsiyeleri

Ielts Sınav Tavsiyeleri Nelerdir

 1  –  Ielts Sınavı ( Ielts Sınavı için birebir Özel Ders )
2 –  Ielts Sınavı ( Ielts Sınavı için 4 kişilik Grup Dersi )

Ielts sınav tavsiyeleri, okunması ve dikkate alınması gereken önemli ve önemli olduğu kadar bir o kadar da yapılması gereken bir konudur. Ielts sınav tavsiyelerinden birincisi;  kıymetli adaylar,IELTS  sınavı’na ne kadar erken müracaat ederseniz müracaat  ettikten sonraki aşamada o kadar çok çalışma süreniz kalır. 

İlk evvel IELTS sınavı’nın Listening bölümü gelir. Burada 10’ar sorudan oluşan 4 ayrı güçlük derecesine sahip toplam 40 soru gelir. Ses sistemi ile düzenlenmiş olan salonda, bir  sefer dinlemek koşuluyla bu 40 soruyu yanıtlarsınız. 

IELTS sınavı’nın Listening imtihanının peşinden, 1 saat sürecek olan ve bol kelimeli IELTS sınavı’nın 3 Reading parçası gelir. Toplamda vasati 2300-2700 kelimeden meydana gelen   bu bölümde, doğru-yanlış, boşluk doldurma, soru yanıtlama vb. sorular bulunmaktadır.

 Onun hemen peşinden, tekrar 1 saat sürecek olan ve sizden 2 adet parça yazmanızı isteyecek olan IELTS sınavı’nın Writing kısmı gelecektir. Bu kısımda 1. Parça, ya bir grafik, ya diyagram veya benzeri yorum eklenmesi  gereken 150 kelimeden meydana gelmesi gereken bir metin olacaktır. Burada mühim olan, verilen tabloda görülenlerin tekrar yapılmadan, yorum eklemeden, kelime sınırı altına düşmeden, çok rakam kullanmadan ve en mühimi dilbilgisi hatası yapmadan yazmanızdır. Increase, decrease, rise, slightly, gradually, sharply, vb. “Expressing changes” diye adlandırılan ifadeleri bu bölümde kullanmanız işinizi basitleştirecektir. Bir öğrencimize ,bir süpermarketin yedi gün süren satışları, elde kalan malları ve elde kalan mallarının satılan mallarına yüzdesinin bulunduğu bir tablo gelmişti. Writing bölümünün 2. Kısmında ise, bir konu hakkında iştirak edip etmediğiniz veya iki konudan hangisine “iştirak ettiğiniz sorulur. Bu kısımda 250 kelimelik bir parça yazmanız istenir. Burada da, parçayı “Topic sentences”, “Main idea” ve “Conclusion sentences” düzeninde yazmanız puanlamada bakılan noktalardan birisidir. 

Ielts Sınav TavsiyeleriIELTS sınavı’nın speaking bölümünde ise, ilk evvel 3-4 dakika sürecek olan bireysel sorular bölümü gelir. Size, ne iş yaptığınız, nerede kaldığınız, aileniz, hobileriniz, vb. bireysel sorular sorulur. İkinci kısımda ise, daha evvelden belirlenmiş olan konulardan birisinin bulunduğu kâğıt size uzatılır. Orada yazan konu ile alakalı size bir dakika hazırlanma süresi verilir. Bu süre bitiminde ise iki dakika konuşmanız istenir. Ardından anlattıklarınızla alakalı bir ya da iki soru sorulur. Öğrencimize bu kısımda, daha evvel duyduğu veya okuduğu çok enteresan bir iş, bu işin ne olduğu, nasıl bir gelişim gösterdiği ve onun da bu işi becerip beceremediğim  soruldu. 

 

  

Diğer Yazılar

Leave a Comment