Ielts Sınavı 

Ielts Sınavı

Ielts Sınavı
 Ielts Sınavı Hakkında Bilgi

 1  –  Ielts Sınavı ( Ielts Sınavı için birebir ielts sınav programı )
2 –  Ielts Sınavı ( Ielts Sınavı için 4 kişilik Grup ielts sınav programı)

Ielts sınavı, gibi  bir sınava hazırlanmanın bazı kriterleri vardır. Bu kriterleri uygulamak tabii ki herkesin yapabileceği bir şey değildir. Her şeyden önce bazı şeyleri iyi bilmek gerekir. Mesela ielts sınavı‘nın içeriği, yapısı, şekli, gibi… Çok iyi hazırlanılarak çalışılıp girilmesi gereken bir sınavdır. Ielts sınavına hazırlanırken neler yapılacağı da önemli bir konudur. Nerelere çalışılacağı, hangi konulara çalışılacağı, soruların nerelerden çıktığını bilmek, gramerle ilgili sorular, speaking ile ilgili sorular, writing ile ilgili sorular, reading ile ilgili sorular gibi konulara çok iyi çalışmak gerekir.
 
Çünkü gerçekten de bu bölümlere az çalışma yapılırsa, sınavı kazanmak zorlaşır. Bu bölümlere iyi çalışılırsa sınavı kazanmak da kolay olur. Tabi ki ıelts sınavına hazırlanırken bazı şeylerden yardım da alınabilir. Örneğin; evden VCD formatındaki metaryellerden seyrederek, özel ders alarak ve daha değişik yöntemler keşfedilerek  de çalışmak sınav sürecini olumlu etkiler. Bazı teknik yöntemleri de öğrenmek çok faydalı olur. İşin tekniğini de bilmek önemlidir.
 
En iyi çalışma yöntemlerinden biri de özel ders almaktır. Çünkü özel derste çok büyük faydalar vardır. Hem daha çabuk ilerlemek hem de birebir dersin faydaları küçümsenemez. Özel ders alınan hocanın tecrübelerini de size verdiğini düşünüldüğünde gerçekten bir hayli mesafe katedilebilir. Bunun dışında etüt ve benzeri ödevleri çözerek de başarılı olunabilir. Özel ders veren hoca daha pek çok yöntemleri de gösterecektir insana. Ielts sınavına hazırlanırken, özel ders çok önemli sayılır. Ne de olsa hocanın bu işi yıllardır yaptığı ve tecrübesi de küçümsenecek bir şey değildir. Bunun dışında dershaneye giderek de hazırlanmak mümkündür. Dershaneye gitmek te başarılı olmak için bir kriterdir. Pek çok bilinmeyen yöntemleri dershane ortamında görmek mümkün olabilmektedir. Sonra ilk defa ıelts sınavına girilmiyorsa, yani ikinci-üçüncü defa giriliyorsa daha önceki sınavların tecrübesi de mevcut olduğu için ikinci ve üçüncü girişlerde de başarı şansı yükselmektedir. Tabi ki buda tecrübenin verdiği bir şeydir. Daha sonraki sınavlarda da bu tecrübeden faydalanmak olasıdır.
 
Ielts sınavında kopya çekmeye kalkmak büyük bir hatadır. Kopya çekmeye kesinlikle teşebbüs edilmemelidir. Gerçekten cezai yaptırımı ağırdır.
Bazı yorumlara göre ıelts sınavına en iyi yöntemi programlı bir şekilde çalışmaktır. Yani kişinin kendisini programlayarak çalışması çok güzel bir yöntemdir. Üzerinde çalışılıp gayret gösterilirse çok daha değişik yöntemlerde bulunabilir. Bu değişik yöntemleri uygulamak da sınavda daha başarılı olmayı mümkün kılar. Her şeyden önce bu sınavdan korkmadan sınava girmek gerekir. Korkmadan-stres yapmadan sınava girmek başarı şansını daha da arttırır. Başarılı olmanın yolu kendine güvenmekten geçtiğini unutmamak gerekir. Yapılan bazı araştırmalarda öz güven ile sınavlara giren adayların daha başarılı olduğu kanıtlanmıştır. Pek çok istatistik bunu göstermektedir. Kişinin kendisini hazırlayıp başaracağına inanması kadar güzel bir yöntem daha yoktur.
Bir de sınava girerken sınav tarihini, sınavın ücretini, sınava nerede girileceği gibi kendinizin yapacağı bazı işlemler vardır. Sınav ücreti belirtilen yere yatırılır, Sınav yerini zaten kendiniz belirliyorsunuz. Fazla karmaşık bilmediğiniz uzak yerleri tercih etmeyiniz. Yakın yerleri tercih etmek gerekir. Bunun gibi basit formaliteler sınavın ufak ayrıntılarıdır. Bu işlemleri de hallettikten sonra sınava rahat bir şekilde girilebilir.
 

Sınavda dikkat edilecek başka şeyler de vardır. Zaten bunlar sınava girerken süreç içerisinde yavaş-yavaş halledilebilir. En önemli olan konu ıelts sınavında başarılı olmak olduğu için diğer konular basit formalite türünden işler olarak kalıyor. Sınavda başarılı olmak için daha pek çok tüyoları bulmak da mümkündür. Bunlar zamanla ve tecrübe ile elde edilebilir. Kişinin kendisi de araştırıp-inceleyip-etüt ederek bunları yakalayıp bulabilir. Önemli olan insanın kendisinde bir gayret ve çabanın olması ve ondan sonra bunun eşliğinde mücadele etmesidir.
Unutmamak gerekir ki en büyük başarı insanın azmi ve kararlılığıdır. Bundan sonraki olsa-olsa çok az bir şans kalır geriye, o da zaten kendiliğinden gelir…..

Diğer Yazılar

Leave a Comment