Ielts Sınavı 

Ielts Sınavı

Ielts Sınavı

Ielts Sınavı Hakkında Bilgi

 1  –  Ielts Sınavı ( Ielts Sınavı için birebir Ielts Eğitimi  )
2 –  Ielts Sınavı ( Ielts Sınavı için 4 kişilik Grup  Ielts Eğitimi  )

Ielts sınavı, bir seviye belirleme sınavıdır. İngilizce bilgi seviyesinin ölçüldüğü bir seviye ölçme sınavı olan ielts sınavı  kişinin kendisini de test ettiği, uluslararası geçerliliği de olan akademik geçerliliği de olan önemli bir dil sınavıdır. Ielts sınavında başarılı olunmazsa dünyanın sonu gelmez. Yani insanın hayatında dönüm noktası olan sınavlara benzemez. İlkinde başarılı olunamazsa daha sonraki sınavlarda başarılı olunabilir. Hayal kırıklığına uğramaya, kafaya takmaya, çok büyük psikolojik takıntı yapmaya gerek yoktur. Nedeni ıelts sınavına tekrar-tekrar girilebilmesidir.


Ielts sınavında herhangi bir kısıtlama yoktur. Ayrıca her sınava girilişinde insanın tecrübesi ve deneyimi daha da artmaktadır. Bu da muhakkak ıelts sınavını kazanabileceğinin göstergesi olur. Belki ıelts sınavına 10 defa girilip kazanılamAyabilir. Fakat 1. girilişinde kazanılabilir. Bu tamamen kişinin performansına ve şansına kalmış bir şeydir. Tabii ki sınava girip başarılı olmanın da bazı şartları vardır. İyi bir İngilizce bilgi seviyesi olmadan pek başarılı olunacağı söylenemez. Bir de sınavın prosedürünü, yapısını, teknik yapısını bazı önemli püf noktaları bilmek gerekir.

Kendi-kendine çalışmak gibi, profesyonel yardım almak da gerekebilir. Birebir özel ders almak da faydalı olan bir yöntemdir. Çünkü başka yerlerde görülemeyecek pek çok ayrıntıyı bu şekilde görmek mümkün olur. İnsan zayıf yönlerini, eksik, hatalı yönlerini bu sayede görüp anlayabilir ve telafi etmeye çalışabilir. Bunu tek başına çalışarak görmek her zaman mümkün olamayabilir. Özel hoca eşliğinde ise görmek mümkün olabiliyor.

Ayrıca daha değişik usül ve çareler bulabilmek te mümkündür. Tamamen kişiye özgü, insanın kendi hayal dünyasını kullanarak yaratabileceği usuller de olabilir. Bunlar da işin içine eklendi mi Ielts sınavında başarısız olmak imkansız hale gelir. Örneğin; Ielts sınavın
da speaking bölümü vardır.Bu speaking bölümünde sınavda karşınızdaki görevli ile birebir sohbet ettirilir. İnsan buna göre bir teknik geliştirebilir. Mesela videodan seyredip kendi-kendine tekrar etme gibi ve daha akla hayale gelmeyecek pek çok yöntem bulunabilir. Bu insanın tamamen hayal dünyasına ve yaratıcılığına, kabiliyetine kalmış bir şeydir. İyice düşünüp, planlayıp ona göre hareket etmek lazım gelir. Yine hiç kimsenin bilmediği yöntemler ve teknikler geliştirilebilir.


Bu işin bir yönüdür. Diğer başka pek çok yönü de vardır. Mesela en az 6 ay önceden çalışmaya başlamak, gece-gündüz demeden, bıkmadan, usanmadan devamlı çalışmak, aynı bölümü, aynı konuyu icap ederse yüzlerce defa tekrar-tekrar çalışmak, okumak, yazmak vs…

Yani istenildi mi pek çok şey bulunabilir ve uygulanabilir. Test usulü çalışmak, writing örnekleri yazmak, speaking’ini geliştirmek için dışarıda anadili İngilizce olan birileri ile tanışıp konuşmak, sohbet etmek, arkadaş olup ondan yardım istemek gibi daha onlarca iyi yöntem ve metotlar bulunabilir.
Hem ayrıca ıelts sınavı demek her şey demek değildir. Kazanılmazsa dünyanın sonu gelmez. İnsana daha bir azim ve kararlılık getirebilir de. İnsanın sosyal ilişkilerini geliştirebilir de, öğrenilen şeyleri hayata tatbik edilebilir ve böylece hayata daha bir renk ve değişiklik katmış olunur. Dershaneye gidilip o ortamda pek çok arkadaş çevresi edinilebilir. Bu sayede insan sosyal olarak gelişebilir. Daha pek çok sayılamayacak kadar faydası olur. Kişiyi a-sosyal değil, sosyal yapar. İnsana hayatta pek çok şeyi gösterir. Yani sıradan bir ıelts sınavı insana nice-nice şeyleri öğretir ve gösterir hayatta. Bu da çok olumlu bir şeydir.
 Yapılan pek çok araştırmalarda kişinin kendi bir şeyler üreterek, planlayarak, geliştirerek, tasarlayarak bir şeyleri başarması insan beynini olumlu yönde etkilediğini göstermiştir. Üstelik bu sadece ıelts sınavı gibi bir sınavla kısıtlı da değildir. Hayatın pek çok sahasında da uygulanabilir. Ielts sınavı bir test sınavıdır. İnsanın kendisini test etmesi, sınaması bir şeyleri başarma duygusunu tatması gibi.
Aynı yönde yapılan başka araştırmalarda da bir şey üretmeyen, tasarlamayan, hiç bir sınavla-etütle vs… uğraşmayan insanlarında beyinlerinde birçok problemlerin olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır.
 
Unutmamalıdır ki hayatın kendisi de bir sınavdır.

 

Diğer Yazılar

Leave a Comment