Genel 

Ielts Sınavı Hakkında Bilgiler


 Ielts Sınavı Hakkında Bilgiler

Ielts Sınavı Hakkında Bilgiler  ve Açıklamalar

 1  –  Ielts Sınavı ( Ielts Sınavı için birebir Özel Ders )
2 –  Ielts Sınavı ( Ielts Sınavı için 4 kişilik Grup Dersi )


Ielts sınavı hakkında  bilgilere, IELTS ‘ in  hangi İngilizce kelimelerin birleşiminden olduğunu açıklayarak başlayalım . İngiliz dilinin hakim olduğu bölgelerdeki mektepler öğrencilerinden, İngilizce yeterlilik belgesi olarak bu imtihanın sonuç belgesini istemekteler.

Soru – Cevap tarzında yazımızı sürdürelim;

IELTS Sınavını Hangi Kurum Düzenliyor ?

Bu imtihan, British Council himayesinde yapılmaktadır. Ielts sınavı hakkında  bilgilere devam etmek amacı ile başlanılan bu yazıya devam ederken söylenmesi gereken şeylerden biri de sınavın başka ülkeler tarafından da yapıldığıdır.

IELTS Ne İşe Yarar ?

IELTS de Toefl gibi uluslararası geçerliliği olan bir İngilizce yeterlilik imtihanıdır. Yurtdışı göçmenlik müracaatlarında kullanılır. 

IELTS Türkiye’de Ne İşe Yarar ?

Türkiye’de bir çok üniversite, hazırlık sınıflarından muaf tutacağı öğrencilerden IELTS skoru istemektedir.

 

IELTS Sınavı Tek Tip midir ?

IELTS 2 değişik  biçimde yapılır. Bunlardan birincisi Academic, ikincisi ise General Training ‘ dir. General Training, yukarıda bahsettiğimiz, göçmenlik müracaatları ve hususi şirketlere yapacağınız iş müracaatlarında gerekli olacaktır. Academic modülü ise General Training’e göre biraz daha güçtür. 

IELTS Sınav Formatı Nasıldır ?

Sınavda birbirinden değişik iki  modül olduğundan söz etmiştik. Her iki imtihanda da 4 temel  bölüm vardır. 


IELTS Sınavında Listening – Dinleme Bölümü Nasıldır ?

IELTS Sınavında ilk olarak listening – dinleme bölümü yapılır. Sınavın ilk 30 dakikasını oluşturur. Sınav salonunda ses ayarı yapılıp her katılımcının onayı alındıktan sonra dinleyeceğiniz parçalar CD den sadece bir kere dinletilir. 

ELTS Sınavında Reading – Okuma Bölümü Nasıldır ?

Dinleme bölümü bitiminde çok kısa bir ara verilir ve okuma bölümüne geçilir. Burada her iki modül için de 3 er adet okuma parçası vardır. Bu okuma parçalarını iyice okuyup anlarsanız çok güçlük çekmezsiniz.  Ancak bu parçaları anlamak için iyi bir  (tence) bilgisi ve kelime bilgisi gerekmektedir. Aynı tümce kapsamında yer alan bilmediğiniz 2 kelime olursa o tümceyi anlamadan geçtiniz demektir ki bu durum bir okuma parçası dahilinde bir kaç kere tekrarlanırsa o parçayı idrak etmeniz ve hakkındaki soruları yanıtlamanız oldukça güçleşecektir. 

IELTS Sınavında Writing – Yazma Bölümü Nasıldır ?

Yazma bölümü biri 150 kelimelik, diğeri ise 250 kelimelik iki görevden oluşur. İki modül içinde  bu böyledir. 

IELTS Sınavında Speaking – Konuşma Bölümü Nasıldır ?

IELTS Sınavının konuşma bölümü en rahat olmanız gereken bölümdür. Z karakter yüksek puan almanız heyecanlanmadan aklınızdakileri dile getirmenizle mümkün olacaktır. Konuşma saatiniz geldiğinde isminiz söylenir, yabancı görevlinin tarafına gidersiniz. 

Diğer Yazılar

Leave a Comment