Genel 

Ielts Sınavı Nedir

Ielts Sınavı Nedir, Nedir Ielts Sınavı

Ielts Sınavı Nedir, Nedir Ielts Sınavı Hakkında Bilgi

 1  –  Ielts Sınavı ( Ielts Sınavı için birebir Özel Ders )
2 –  Ielts Sınavı ( Ielts Sınavı için 4 kişilik Grup Dersi )

IELTS (International English Language Testing System)

IELTS sınavı nedir diye merak edenlere  IELTS sınavı nedir sorusunun yanıtı ancak şöyle verilebilir. İngilizceyi  ana dili olarak kullanan ülke yada ülkelerde İngilizce eğitim elde etmek veya çalışmak isteyen adayların İngilizce dil seviyesini ölçmek üzere,bu amaçla hazırlanmış, British Council (BC), University of Cambridge English For Speakers of Other Languages (ESOL) ve International Development Programme of Australian Universities (IDP) tarafından beraberce geliştirilen ve uygulanan bir dil imtihanıdır

Sınav Türkiye’de, İstanbul, Ankara ve İzmir’de gerçekleştirilir fakat bu imtihanın bütün müracaat aşamasında gerekli olan tüm  işlemler sadece British Council İstanbul ofisi aracılığıyla düzenlenir ve gerçekleştirilir.

Sınav Avustralya, Kanada, Yeni Zelanda, İngiltere ve Amerika gibi birçok ülkelerdeki üniversite ve kurumlar tarafından kabul edilmektedir. Türkiye’de sınav sonucunu  kabul eden üniversite ve şirket sayısı ise zaman içerisinde artmakta vede  bazı avantajlara sahip olan , şaibesiz kabul edilen bu sınav kurumlar tarafından rağbet görmektedir . Ayrıca göçmenlik ofis (yazıhane) lerı ve devlet kurumları da bu  imtihanı onaylamakta vede kabul şartı olarak görmektedir .

Sınav Formatı

Konuşma bölümünü saymazsak, toplam imtihan süresi 2 saat 45 dakikadır. Sınav nihayetinde  adaylar 1’den 9’a kadar bir puan sistemi ile değerlendirilirler .  Sınav Listening (Dinleme), Reading (Okuma), Writing (Yazma) ve Speaking (Konuşma) olmak üzere 4 modülden  oluşmaktadır

* Listening (Dinleme) modülü hemen hemen 45 dakika sürer. Bu bölümünde farklı farklı  monolog ve diyalogları dinlemeniz ve bunlarla alakalı soruları cevaplamanız istenecektir.
* Academic ve General Training Reading modülünde başka imtihanlarda olduğu gibi okumanız amacıyla türli pasajlar verilecek ve 60 dakikalık bir sürede  cevap vermeniz  istenecektir. Academic ve General arasındaki ayrım ise pasajların akademik ve genel İngilizceyi alakalandıracak biçimde hazırlanmış olmasıdır. Her iki sınavında yanı süre içinde bitirilmesi gerekir.
* Academic ve General Training Writing modülünde ise 60 dakikalık bir zaman diliminde  size verilen konu başlığı hakkında 150 ve 250 kelimeden meydana gelen iki metin yazmanız istenecektir. Academic Writing’i seçen kişilerden 150 kelimeden oluşan bir metin ( yazılım) içinde kendilerine verilen bir diyagram ya da tablo hakkında görüşlerini belirten ve oradaki bilgileri izah eden bir yazı metni beklenecektir. 
* Speaking modülünde karşı karşıya , bire bir bir görüşme yapmanız gerekecektir. Burada ulaşılmak istenen hedef  sizin konuşma ve kendinizi sözlü olarak ifade etme yeteneğinizi ve yeterliliğinizi ölçmektir. Bu modül hemen hemen  15 dakika sürmektedir.

 

 

 

Diğer Yazılar

Leave a Comment