Ielts Sınavı ve Toefl

Ielts Sınavı ve Toefl

Ielts Sınavı ve Toefl Hakkında Bilgi

  1  –  Ielts Sınavı ( Ielts Sınavı için birebir Özel Ders )
2 –  Ielts Sınavı ( Ielts Sınavı için 4 kişilik Grup Dersi )

    IELTS Sınavı ya da TOEFL Sınavı,  ne tür sınavlardır? Yabancı dil eğitimimizle alakalı kararlar alırken hepimiz bazı güçlüklerle karşı karşıya kalırız. Bunların mühim bir kısmı kavram karmaşalarından meydana gelir. Eğitimimiz yada kariyerimiz ile alakalı olarak İngilizcede sahip olduğumuz bilgilerin ne derecede olduğunu belgelememiz istendiğinde hangi imtihanlara gireceğiz ?

Bu sınavlarla baş etmek ve sınavı kazanmak istersem kaç almalıyım, imtihanda hangi konular  çıkıyor, hangisine girmeliyim, nasıl hazırlanmalıyım gibi birçok sorular karşımıza dikilir , çoğu vakit yanıt bu soruları yanıtlayamayız , fakat bu imtihanların hangi müesseseler tarafından yapıldığı gibi imtihan evvelsi ve imtihan esnasında işimize  gelmeyecek yanıtlarla uğraşır dururuz, bunu düşünerek size küçük bir bilgilendirme metni hazırladık.

Yıllardır duyduğumuz TOEFL ve İELTS Sınavı nedir ne değildir?

TOEFL; Amerikan İngilizcesini test ederken, IELTS Sınavı  uluslararası İngilizceyi test eder. Dolayısıyla imtihanlara hazırlanırken aksan, o dilde kullanılan deyim ve terim gibi etaplardan da sorumluğunuz vardır

 

Kaç puan almak gerekir?

İmtihanları geçmek istediğimde  kaç puan almam gerekli diye sorular sorduğunuzu biliyoruz, fakat her iki imtihanda da imtihanı geçip geçmemek gibi bir durum söz konusu değildir. İmtihana giriş hedef ve isteminize bağlı bir durumdur bu. Örneğin; A üniversitesine girmek istediğinizde alacağınız puan X iken başka bir kurumda  almanız gereken puan değişiktir. Önemli olan bu puan ile başvuracağınız kurumun (dil mektepleri T.C. üniversiteleri, yabancı üniversiteler, konsolosluklar, iş yerleri vb.) sizden bu imtihanların max. puanları üzerinden kaç istediğidir. Sınavların hedefi geçmeniz ya da kalmanız değil İngilizce seviyenizin belirlenmesidir.

Her iki imtihanda da dört bölüme göre ayrı puanlandırma yapılıp, nihayetinde neticeler açıklanır. Bu aşamaların bitiminde İngilizce seviyeniz belirlenir.

 

O halde niçin  iki  ayrı imtihan var?

Aslında İngilizce seviyenizi belirlemek istediğinizde başka imtihanlar da var, fakat bu imtihanlar (Ielts ve Toefl) sürekli  geçerliliği olan, kurumların daha çok talep ettiği, sık sık yapılan imtihanlar olması nedeniyle öteki sınavların arasından öne çıkmış haldeler. Özel alanlarla ilgili farklı imtihanlarda var Örn; KPDS, CELTA vb.

Bu iki imtihandan hangisi tercih edilmeli ?

Bu en başta da dediğimiz gibi müracaat edeceğiniz kurum ile alakalı. Hangi imtihanın geçerliliğini kabul ediyorlarsa (ki Türkiye’de ki üniversitelerin çoğu her iki imtihanı da kabul ediyor) o imtihanı seçerek hazırlıklarınıza başlamalısınız.

Herhangi bir müesseseye müracaat etmeden sadece İngilizcenizi ölçmek ve belgelemek istiyorsanız hangi sınava katılmanız gerekir? Bunun cevabı ise tamamen size bağlı. İngiliz kültürüne aksanına sahipseniz IELTS Sınavı‘na, Amerikan kültürü ve aksanına vakıfsanız TOEFL’a girmeniz önerilir. İkisi de esasında aynı dil olmakla birlikte küçük ayrıntılarla bir birlerinden ayrılırlar , fakat İngiliz ve amerikan kültürleri birbirlerinden ufak da olsa değişikler içerdiği için adayların kendilerine en tanıdık olanı seçmelerinde zorlanmamaları açısından fayda sağlar 


Hangisi daha güç?

Dil imtihanlarında imtihanın müfredatı ile alakalı bilgi  sahibi olmak ve benzer sorulara çalışmış olmak artıdır. Çünkü her imtihanın kendine özgü değişik bir yöntemi var. O nedenle müracaat edilen  kurumun imtihanına karar vermenin ertesinde onun yöntemini esas alarak çalışmalara başlamak gerekir.

Genel olarak TOEFL ve IELTS Sınavı ile aklınıza takılacağını düşündüğümüzü bilgileri açıklamaya çalıştık.