IELTS – Uluslararası İngilizce Dil Test Sistemi

IELTS - Uluslararası İngilizce Dil Test Sistemi hakkında ayrıntılarIELTS – Uluslararası İngilizce Dil Test Sistemi Hakkında Ayrıntılı Bilgiler

IELTS – Uluslararası İngilizce Dil Test Sistemi Konusunda detaylı açıklamalar

IELTS nedir?

Uluslararası İngilizce Dil Test Sistemi IELTS , İngilizce’nin iletişim dili olduğu yerlerde öğrenim görmesi veya çalışması gereken adayların dil becerilerini değerlendirmek için tasarlanmıştır.

IELTS , Cambridge Üniversitesi ESOL Sınavları (Cambridge ESOL), British Council ve IDP: IELTS Australia tarafından ortaklaşa yönetilmektedir. IELTS, en yüksek uluslararası dil değerlendirme standartlarına uygundur.

IELTS , Avustralya, Kanada , Yeni Zelanda, İngiltere ve ABD dahil olmak üzere birçok ülkedeki üniversiteler ve işverenler tarafından tanınmaktadır . Ayrıca meslek kuruluşları, göçmenlik makamları ve  devlet kurumları tarafından da tanınmaktadır.

Çoğu IELTS sınav merkezi British Council, IELTS Australia veya üniversiteler ve dil okulları tarafından yönetilir. Bazı IELTS test merkezleri, IELTS ile önceden düzenleme yapılarak büyük gruplar için saha dışı testler de sunar. En yakın IELTS sınav merkezinin nerede olduğunu öğrenmek için yerel IELTS sınav merkezinizle iletişime geçin.

Sınava kayıt olmasıyla ilgili bilgileri nerede bulabilirim?

Başvuru prosedürleri ve yakınınızdaki bir IELTS sınav merkezinin konumu hakkında daha fazla bilgi için sınav merkeziyle iletişime geçebilir veya resmi IELTS sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Test Formatı

IELTS sınavının dört alt testi veya modülü vardır: Okuma, Yazma, Dinleme ve Konuşma. Öğrenciler dört alt testin tamamına girmelidir. Tüm öğrenciler aynı Dinleme ve Konuşma sınavlarına girerken, Akademik Modül veya Genel Eğitim Modülünü seçip seçmediklerine bağlı olarak farklı Okuma ve Yazma sınavlarına girerler.

IELTS Dinleme sınavı yaklaşık 30 dakika sürer. Artan zorluk sırasına göre kaset üzerinde çalınan dört bölümden oluşur. Her bölüm bir diyalog veya monolog olabilir. Test yalnızca bir kez oynanır ve her bölümün soruları dinlerken yanıtlanmalıdır.

IELTS Reading sınavı 60 dakika sürer. Öğrencilere Akademik Okuma testi veya Genel Eğitim Okuma testi verilir. Her iki test de üç bölümden oluşur ve her iki testte de bölümler artan zorluk sırasına göre düzenlenmiştir.

IELTS Yazma sınavı da 60 dakika sürer. Yine, öğrenciler bir Akademik Modül veya bir Genel Eğitim Modülü alırlar. Öğrenciler, farklı yazma stilleri gerektiren iki yazma görevini yerine getirmelidir. Soru konusu seçeneği yoktur.

IELTS Konuşma sınavı , özel olarak eğitilmiş bir IELTS sınav görevlisi ile bire bir görüşmeden oluşur. Mülakat kaydedilir ve üç ayrı bölümden oluşur:
Bir giriş ve mülakat, adayın belirli bir konu hakkında bir veya iki dakika konuştuğu bireysel bir uzun dönüş ve bireysel uzun dönüşle tematik olarak bağlantılı iki yönlü bir tartışma. Bu görüşme yaklaşık 11-14 dakika sürecektir.