IELTS 

Ielts

IELTS SINAVI

Ielts Sınavı İle ilgili Bilgi

1  –  Ielts Sınavı ( Ielts Sınavı için birebir Ielts Özel Ders
2 –  Ielts Sınavı ( Ielts Sınavı için 4 kişilik Grup Ielts Dersi )

IELTS, İngiltere, Cambridge Üniversitesi aracılığı ile  hazırlanan bu sınav bütün  dünyada kabul gören  ve geçerliliği 5 yıl olan milletler arası bir sınavdır. Sınav iki şekilde yapılır; akademik ve genel. Akademik IELTS sınavında akademik kariyerini gerek Türkiye’de, gerekse başka bir ülkede yapmak isteyen aday öğrenciler  yer alırlar , genel IELTS sınavına ise mesleki anlamda dil kazanımlarından yararlanmayı amaçlayan adaylar girerler.

Sınav dört esas beceriyi ölçmeyi hedefler; okuma, dinleme, yazma ve konuşma. Her bir becerinin soru tipleri ve puan değerlendirmeleri ayrı ayrı yapılıp hesaplanır ve toplam puan meydana çıkarılır. IELTS sınavı 9 puan üzerinden değerlendirilir.

 

IELTS (International English Language Testing System) , İngiltere’de üniversite eğitimi almak isteyen, master müracaatı yapacak olan ya da sertifika programlarına dahil olacak aday öğrencilerin İngilizce yeterliliklerini ispat etmek amacı ile girdiği imtihandır. Aynı vakit de bazı ülkelere göçmenlik müracaatı yapacak kişilerden de İngilizce yeterliliklerini  ispat etmeleri için  sınav skoru istenmektedir. Yine öğrencilerin İngiltere’de uzun dönem öğrenci vizesine (TIER 4)  müracaat etmeleri için İngilizce yeterliliklerini ispat edebileceği imtihanlardan biri IELTS’dir. Türkiye’de de pek çok kurum çalışanlarına dil tazminatı vermek ya da iş müracaatları esnasında aday öğrencinin  İngilizce seviyesini görmek amacı ile bu sınav  skoru talep etmektedir. Bu sebeple IELTS oldukça mühim bir imtihandır. İngiltere’de dil mekteplerinde  Hazırlık eğitimi almak mümkündür. Bunun için  öğrencilerin belli derecede İngilizce seviyesine sahip olması gerekir. İngiltere’de Hazırlık Programlarında öğrenciler imtihanı tanımaya yönelik olarak çalışmalar yapar. Programların süreleri mektebe bağlı olarak değişir. Örneğin bazı mektepler bu eğitimi bir aylık yoğun programlar durumunda  (Crash Course) verir. Bazı mektepler ise sabahtan öğlene kadar Genel İngilizce, öğleden sonraları  ise Hazırlık şeklinde programlar sunmaktadır. Program ücretleri ise eğitim süresine ve hangi mektepte eğitim alındığına bağlı olarak değişmektedir.

İngiltere’de  Hazırlık Programları bazı mekteplerde  4-6 ay gibi uzun süreler de verilirken, bazı İngiltere dil mekteplerinde  ise sadece 4-6 hafta gibi kısa sürelerde verilir. Bazı İngiltere dil mekteplerinde  verilen uzun süreli İngiltere  Hazırlık kursları umumiyetle  öğleden sonra seçmeli dersi olarak verilir. Öğrenciler ise bu  programlarda sabahları umumiyetle  Genel İngilizce programlarına dahil olur. Kısa süreli İngiltere  Hazırlık programlarında ise umumiyetle  hem sabah hem öğleden sonra yoğun  programı uygulanır.

İngiltere Hazırlık Programları umumiyetle Londra, Cambridge gibi büyük kentlerdeki İngiltere Dil Okullarında tercih edilmektedir. Londra Hazırlık kursları bir çok değişik kolaylar bulabileceğiniz programlardır.

Sizin açınızdan size  en uygun İngiltere dil mekteplerinde  sunulan İngiltere Hazırlık Programların seçmek isterseniz IELTS AKADEMİK EĞİTİM yetkililerinden destek alabilirsiniz.

 

Diğer Yazılar

Leave a Comment