Present Continuous Tense (şimdiki zaman)

Present Continuous Tense ( şimdiki zaman )

Present Continuous Tense (şimdiki zaman) Hakkında Bilgiler

 1  –  Ielts Sınavı ( Ielts Sınavı için birebir Özel Ders )
2 –  Ielts Sınavı ( Ielts Sınavı için 4 kişilik Grup Dersi )

A –  Present Continuous Tense Olumlu Cümleler

They are meeting tonight to watch the basketball on TV : Bu gece basketbol seyretmek için toplanıyorlar.
Children are playing football in the park at the moment : Çocuklar şu anda parkta futbol oynuyor.
Ali is cleaning his car in the garden : Ali bahçede arabasını yıkıyor.
Teachers are meeting at school to make a decision about students : Öğretmenler okulda öğrenciler hakkında karar vermek için toplanıyor.
Şahin’s family is having a good time in Bodrum : Şahin ailesi Bodrumda iyi vakit geçiriyor.
Workers are trying to mend  in the street to mend the leak water pipe : İşçile sokakta delik su borusunu tamir etmek için uğraşıyor.
Duygu is listening to the music in her room instead of doing her homework : Duygu odasında ödevini yapmanın yerine müzik dinliyor.
Prime Minister winning election is leaving to London to attend the United Nations Conference : Seçimi kazanan başbakan ,birleşmiş milletler toplantısına katılmak için Londraya hareket ediyor.
Children are making a lot of noise while they are playing in the garden : Çocuklar bahçede oyun oynuyorken çok gürültü yapıyorlar.
She is cooking delicious meal for her husband and children in the kitchen : O mutfakta kocası ve çocukları için lezzetli yemekler pişiriyor.

B –  Present Continuous Tense Olumsuz Cümleler

They aren’t meeting tonight to watch the basketball on TV : Bu gece basketbol seyretmek için toplanmıyorlar.
Children aren’t playing football in the park at the moment : Çocuklar şu anda parkta futbol oynamıyor.
Ali isn’t cleaning his car in the garden : Ali bahçede arabasını yıkamıyor.
Teachers aren’t meeting at school to make a decision about students : Öğretmenler okulda öğrenciler hakkında karar vermek için toplanmıyor.
Şahin’s family isn’t having a good time in Bodrum : Şahin ailesi Bodrumda iyi vakit geçirmiyor.
Workers aren’t trying to mend  in the street to mend the leak water pipe : İşçile sokakta delik su borusunu tamir etmek için uğraşmıyor.
Duygu isn’t listening to the music in her room instead of doing her homework : Duygu odasında ödevini yapmanın yerine müzik dinlemiyor.
Prime Minister winning election isn’t leaving to London to attend the United Nations Conference : Seçimi kazanan başbakan ,birleşmiş milletler toplantısına katılmak için Londraya hareket etmiyor.
Children aren’t making a lot of noise while they are playing in the garden : Çocuklar bahçede oyun oynuyorken çok gürültü yapmıyorlar.
She isn’t cooking delicious meal for her husband and children in the kitchen : O mutfakta kocası ve çocukları için lezzetli yemekler pişirmiyor.

B –  Present Continuous Tense Soru  Cümleleri

Are they  meeting tonight to watch the basketball on TV : Bu gece basketbol seyretmek için toplanıyorlar mı ?
Are children  playing football in the park at the moment : Çocuklar şu anda parkta futbol aynuyor mu ?
Is Ali  cleaning his car in the garden : Ali bahçede arabasını yıkıyor mu ?
Are teachers   meeting at school to make a decision about students : Öğretmenler okulda öğrenciler hakkında karar vermek için toplanıyor mu ?
Is Şahin’s family  having a good time in Bodrum : Şahin ailesi Bodrumda iyi vakit geçiriyor mu ?
Are workers  trying to mend  in the street to mend the leak water pipe : İşçile sokakta delik su borusunu tamir etmek için uğraşıyor mu ?
Is Duygu  listening to the music in her room instead of doing her homework : Duygu odasında ödevini yapmanın yerine müzik dinliyor mu
Is Prime Minister winning election  leaving to London to attend the United Nations Conference : Seçimi kazanan başbakan ,birleşmiş milletler toplantısına katılmak için Londraya hareket ediyor mu ?
Are children  making a lot of noise while they are playing in the garden : Çocuklar bahçede oyun oynuyorken çok gürültü yapıyorlar mı ?
Is she  cooking delicious meal for her husband and children in the kitchen : O mutfakta kocası ve çocukları için lezzetli yemekler pişiriyor mu ?

Present Continuous Tense (şimdiki zaman)

Present Continuous Tense ( şimdiki zaman )