Genel 

Amerikada Ielts

Amerikada Ielts Konusu 

Amerikada Ielts Konusunda Bilgi


 1  –  Ielts Sınavı ( Ielts Sınavı için birebir Özel Ders )
2 –  Ielts Sınavı ( Ielts Sınavı için 4 kişilik Grup Dersi )

 Amerika da IELTS, görülmeden önce uzun seneler boyunca TOEFL, Amerika’daki üniversite ve kolejler tarafından kabul edilen, anadil olarak İngilizce İngilizce dilini kullanmayan ülkeler arası öğrencilerin İngilizce dil yeterliliğini ölçen ve belgeleyen akademik seviyedeki  tek sınavdı. Son senelerde ise durumun tamamen farklılaştığından söz edebiliriz . Amerika da IELTS ve İngilizce konuşulan ülkelerde İngiltere ve Avustralya başta olmak üzere umumiyetle kabul gören bir sınav durumuna  geldi.

Son senelerde  Amerika da IELTS de de yaygın olarak kabul görmeye başlayan  IELTS Sınavı sonuçları , 3000’e yakın yüksek tahsil kurumunda geçerliliğe sahip. Mesela Brown Üniversitesi bu imtihanın neticelerini TOEFL ile eş kıymet görürken, Duke University Graduate School tercih ettiği imtihan sistemi olarak IELTS i  gösteriyor. Eğitim kurumlarının beraberinde  profesyonel Amerikan organizasyonlarına yapılan iş müracaatlarında da kişilerden bu  sınavın belgesi isteniyor.

Peki hangi Sınav daha iyi ? Bu soruya tek bir somut yanıt vermek bir hayli güçtür. Verilmesi gereken yanıt kişiden kişiye değişebileceği gibi IELTS Sınavı’nın  bazı artları olduğunu da söylemek gerekir. Hem Amerika hem de İngiltere’deki üniversitelere müracaat yapacak öğrenciler açısından tek bir imtihan neticesi yeterli olması oldukça lehte bir durum. Bazı kişiler açısından TOEFL’in computer  destekli yapısı uygun, ancak hemen ifade edilmeli ki  IELTS imtihanı da bu formata sahip. Her iki imtihan da online olarak gerekli bilgileri size sağlar ve imtihana hazırlanmanız için online dersler ve deney imtihanları sunar.

 

Türkiye’de sınav  uygulanan birçok İngilizce testi arasında.  IELTS, geçtiğimiz senelerde göle görülür bir tırmanışa geçti Geçtiğimiz 3-4 senelik bir zaman diliminde  bu sınava  girecek aday sayısı görünür bir biçimde yükseldi ve bu durum, Türkiye’yi Avrupa ülkeleri arasında  en hızlı büyüyen 3. ülke yaptı. Ayrıca, Türkiye’de üniversitelerden iş verenlere, kişilerin İngilizce yeterliliklerini ölçmek amacı ile IELTS   sonuçlarını kullanan kurumların sayısı her geçen gün tırmanışta

Bu imtihanın Türkiye’de geniş bir biçimde kabul görmesinin altında yatan birçok neden var. Bunların bazılarını özetlemek gerekirse; İlk aşamada,  bu imtihanın Türkiye’deki birçok elit  hususi üniversite tarafından tercih edildiğini söylemek gerek. Üniversite kabul ve hazırlık muafiyeti açısından IELTS büyük önem taşıyor.


Amerikada IeltsComputer destekli olarak gerçekleştirilen TOEFL imtihanı ile karşılaştırıldığında, Bu sınavın mülakat metodu ile gerçekleştirilen konuşma testi formatı daha çok tercih ediliyor.

Bu sınavın   son senelerde popülaritesinin yükselmesinin en mühim bir başka sebebi ise güvenirlik. 

 

Diğer Yazılar

Leave a Comment