Ielts Sınavı Hakkında Bilinmesi gerekenler

 Ielts Sınavı Hakkında Bilinmesi gerekenler

IELTS SINAVI HAKKINDA BİLGİ

1 –  Ielts Sınavı ( Ielts Sınavı için birebir Özel Ders )
2 – Ielts Sınavı ( Ielts Sınavı için 4 kişilik Grup Dersi )

Ielts sınavı hakkında bilinmesi gereken bir çok ayrıntı var. Bu ayrıntıları bilmeden ve anlamadan bu işe kalkışmak iyi sonuç vermeyebilir. Açıklamaları dikkatle okumanız önerilir.

Akademik IELTS, daha çok üniversiteler tarafından ve bazı milletler arası kurumlar tarafından talep edilir. Amaç imtihana giren kişinin akademik düzeyde İngilizce bilgisini ve  belli yetilere  sahip olup olmadığını anlamaktır
IELTS Akademik, IELTS General’a göre okuma ve yazma bölümleri bakımından kısmen  değişiktir  ve daha güçtür. Ancak, IELTS Genel imtihanında da okuma modülünde  yeterli puan  elde etmek zorunluluğundan daha çok soru yapmanız beklenmektedir.
Bu imtihanın her iki  şeklinde de konuşma ve dinleme modülleri  aynıdır.
Sınav 1-9 arasında değerlendirmeye tabiidir. Rakamlar seviye göstergesidir ve imtihanda her bölüm 1-9 arasında puana tabi tutulur  ve bu notların 4’e bölünerek ortalaması alınır ( imtihan neticesi).
Genel olarak istenilen yeterlilik notu 6.5’tur. Bu imtihana girenlerin  hem akademik hem de umumi manada kendinizi yeterli derecede anlatabildiğinizi diğer bir deyimle her şeyi tanımlayabildiğinizi belli eder . Ancak, kurumlar beklentilerine bağlı olarak daha yüksek ya da daha düşük ” score ” talep edebilirler .
Sınav 4 bölümden meydana gelir ve yaklaşık olarak 2 saat 45 dakika sürer.I
Sınav ücreti her sene yükselmektedir. Şu anki fiyat 400 TL’dir.
Bu sınav sadece strateji ve teknik bilgilerle başarılacak bir imtihan değildir. Sınavda atarak başarılı olamazsınız zira değişik şekilde sorularla seviyeniz tam olarak ölçülmektedir. Bu  nedenle, doğru dil seviyesine ilave olarak, ancak iyi bir imtihan eğitimi ve strateji bilgisi ile başarılı olmak mümkündür.
İmtihanın kayıt işlemleri İDP ve British Council’in sitelerinden yapılabilir. Her iki kurumun yaptığı imtihanda  standarttır. Tek değişiklik, imtihanının yapıldığı mekanların bir birinden farklı yerlerde olmasıdır. 
Sınavın Konuşma (  Speaking) bölümü başka bölümlerden evvel ya da herhangi bir gün ve saatte yapılabilir.
Sınavın neticeleri  13 iş günü geçince açıklanır.
Kayıt iptali, geç müracaat, geç müracaat ücreti, kayıt anında kullanılan fotoğrafın hususilikleri ve imtihan günü getirilecek belgelerle alakalı bölümler dikkatli okunmalıdır çünkü bu konudaki uygulamalar ne yazık ki  çok sert ve katıdır. Bu bilgiler IELTS imtihanının kendisi kadar mühimdir.
Sınav tarihinin değiştirilmesi 1 kez yapılabilir ve kesinlikle geçerli (belgeye dayanan) bir sebebi olmalıdır.
IELTS Sınavına Nasıl Çalışsam Başarılı Olurum?
Bu sınav herkesin aklında  büyüttüğü kadar güç bir imtihan değildir. Hatta piyasadaki imtihanlar dahilinde kendinizi en basit geliştirebileceğiniz ve  materyal bakımından en geniş yelpazeye sahip olan imtihandır. Türk öğrencilere güç gelen tarafı, bizim sistemimize aykırı soru tiplerinden oluşmasıdır. Yani, tek yapmanız gereken dil seviyenizi geliştirmek, doğru  eğitimi almak, iyi ve etkin kaynak seçimi ve bolca pratik yapmaktır.
Sınava katılabilmek için İngilizce seviyenizin en az upper-intermediate olması yapacağınız en doğru harekettir.  Bunun sağlanması açısında günlük ve yüksek seviyede İngilizce bilginizin olması yoksa  iyi düzeye getirilmesi gerekir.
Sadece kitaplarda yazan dil bilgisi konularını bilmek veya kurslardan aldığınız seviye belirten sertifikalar sizin doğru İngilizce seviyesinde olduğunuzu göstermez. Doğal dil kullanım becerisi ile birlikte  yazma, okuma, dinleme ve konuşma becerinize katkı sağlayacak dil becerilerinin de geliştirilmesi gerekir.
Yazma ve okuma algısının beyinde doğru kodlanması mühimdir. Okuduklarını anlayan, yazabilen birisinin pratik yaparak konuşmasını ve dinlemesini geliştirmesi elbette mümkündür.
Tüm bunlara ek olarak ,   size sorulacak değişik soru türlerine hazırlıklı olmalı ve bu bölümlerin nasıl yapılacağını iyi öğrenmelisiniz. Yani: STRATEJİ ve ZAMANA KARŞI SORU ÇÖZME BECERİSİ.
IELTS imtihanı ve başka imtihanlar büyük guruplar yerine ” size ÖZEL eğitimle ” daha kısa vakitte sonuç alınabilir.  Yani, hem vakit hem de para kaybını engellemek açısından birebir ya da küçük guruplarda eğitim alınmalıdır.
Sınavın her bölümünü ve bu bölümlerde neler yapmanız gerektiğini size anlatacak ve uygulamalarınızı takip edecek, eksik noktalarınızı gidermenize destek olacak biriyle çalışmalısınız.
En mühim konu ise korkularınız. “Ya yapamazsam, tekrar mi kalacağım, doğru eğitimi aldım mı, herkes geçiyor ben niye geçemiyorum” gibi kendinizin oluşturduğu, imtihan evvelsi ve imtihan sürecinde  başarınızı doğrudan etkileyen etkenlerden kaçınmalısınız.
Bu imtihanda herkesle aynı şansa sahipsiniz. Tek ayrıcalık  bazılarının bu imtihanları daha basit, bazılarının ise daha geç başarmasıdır. Bu da bilgi, alaka ve kabiliyet alanlarıyla alakalıdır. Ancak, en mühim öge “psikolojik yaklaşımdır”.


Ielts Sınavı Hakkında Bilinmesi gerekenlerAldığınız eğitimin en az üç misli fazla kendiniz bireysel çalışma yapmalısınız. Eğitmenleriniz size imtihanın ve başarının kapısını aralar. Sınavı geçecek olan sizlersiniz.

 Eğer ilk sorduğunuz şey PARA ise emin olun doğru adımı atmıyorsunuzdur çünkü odak doğru yerde değildir  . Bu da sizin muhtemelen ucuz fakat kalitesiz eğitim almanıza ve bu durumu birkaç kez tekrarlamanıza yol açacaktır. Sonuç ise vakit, enerji, istek ve daha çok maddi kayıp.
Bundan sonra ki ve en en mühim adımınız ise daha ayrıntılı bilgiler, seviye tespiti ve size nasıl yararlı olabileceğimizi öğrenmek amacı ile  bize ulaşmanız.