Ielts Bilgileri

Ielts Bilgileri

Ielts Bilgileri Hakkında

 1  –  Ielts Sınavı ( Ielts Sınavı için birebir Özel Ders )
2 –  Ielts Sınavı ( Ielts Sınavı için 4 kişilik Grup Dersi )

Eski ismi ile kpds-üds, yeni ismi ile yds’ye eş kıymet bir imtihandır. daha evvel yök’ün belirlemiş olduğu eş kıymetlilik cetvelinde, kpds ve üds’de 66’ya denk gelecek olan skor 5,5′ tu. fakat  osym, yok’ten devraldı eş kıymetlilik belirleme işini 2012’nin başında ve bu 5,5’u, 4,5’a indirdi.

Bu notları almak basit midir  imtihanda, ielts nasıl bir imtihandır, bununla alakalı biraz bilgi vermek gerekirse;  sınav 4 aşamadan meydana gelen  bir imtihandır. Reading, listening, speaking ve writing bölümleri vardır. Writing’in altında iki bölüm vardır; birisi bağımsız yazma, öteki grafik tahlilidir. İlk nazarda bu konuda bir bilgisi olmayana güç gelebilir bu imtihan; Aslına bakarsanız güç bir imtihandır toefl ibt gibi. Fakat alacağımız puanı hesaba kattığımızda, sınırlı bir kullanıcının, ki 4-4,5 sınırlı kullanıcı anlamına gelir, bu puanı rahatlıkla alabileceği bir imtihandır. Demek isterim ki 4’ü almak için , 40 soruda sadece 11 adet doğru yapmanız gerekiyor reading bölümünde. Listening bölümünde  ise sadece 10 adet doğru yapmanız gerekiyor. iki alanda 3 soru daha çok yaptığınız vakit 4,5 puan alıyorsunuz ki bu 66’ya denk geliyor.

 

O halde bu 14 ve 13 soruyu rahatlıkla yapabilir mi sınırlı bir kullanıcı; pre-intermediate seviyesindeki bir insan, kpds üds gibi imtihanlarda 50 dolayında skorlar alan. hani kelime bilgisi vardır, fakat bu imtihanları yapamaz. işte bu kelime bilgisi çalışmaları ile ielts sınavın da  5,5’a kadar çıkarabilir 50 alan kişi çünkü ielts, eş anlamlıları seven bir imtihandır. synonymleri bilen bir insan, 5,5 gibi bir skoru reading ve listening bölümünde rahatlıkla alır.

10 soru çok basittir ve bu çok basit olan soruların sayısı, 10 ile 15 arasındadır. Ayrıca sonraki aşamadaki  bir 10-15 soru da orta düzeydedir. az evvel söylediğim gibi, eş anlamlı kelimeleri eğer biliyorsanız, elbette ki  kelime hazineniz belirli bir seviyeye geldiyse, o vakit bu iki bölümde yapacağınız doğru yanıt sayısını 20 cevabın üzerine çıkarabilirsiniz. bu da size 5,5 gibi bir puan getirir.

Writing ve speaking bölümleri güç müdür ; 9 puan alacaksanız güçtür. Fakat tekrar 4-4,5  almak , sınırlı kullanıcılar için , sık sık hata yapan speaking’de  yavaşlayan, kelimeleri hatalı seçen, basit olan ifadeleri kullanamıyoruz  anlamına gelir ki belki birçoğumuzun aldığı hazırlık eğitimi ile, 4 puanı alabilecek düzeydeyizdir. Writing aynı biçimde çok hata yapan kullanıcılarda bile 4,5 işten değil.

sadece dilden kadro bekleyen insanlar için belki de, toeic’in iptalinden sonra avantajlı  bir imtihandır; çünkü  alınması gereken not 4,5’a düşmüştür. Bu fırsatın kaçırılmaması  gerektiği kanısındayım .

 

Ielts Bilgileri