İngiltere’de süresiz oturum izni olan ya da İngiliz vatandaşları ile evli kişiler veya evlenecek kişiler İngiltere Aile Birleşimi / Yerleşim Vizesine başvurmaktalar. Çok yaygın olmayan bu vize türüne İngiltere’ye eşinin yanına yerleşmek isteyen kişiler tarafından başvurulmaktadır.
Daha önce Aile Birleşimi Vizesi için herhangi bir İngilizce yeterliliği aramayan İngiltere Hükümeti 29 Kasım 2010 tarihinde değiştirmiş olduğu yasa ile bu tarihten itibaren Aile Birleşimi / Yerleşim vizesine başvurmak isteyen eşlerden A1 (başlangıç) düzeyinde İngilizce sınav sonuç belgesi talep etmektedir. İngiltere Konsolosluğu tarafından istenilen belgelerin yanı sıra İngilizce sınav sonuç belgesi bulunmayan adayların vizeleri ret ile sonuçlanacaktır.

Sınava girecek eşlerden beklenilen İngilizce seviyesi A1 (başlangıç) düzeyinde olmasıdır..A1 seviyesindeki İngilizce bilgilerini kanıtlayabilecekleri aile birleşimi vizesi sınavı konsolosluk onaylı ilk ve tek resmi sınav merkezi olan Pasifik Sınav Merkezinde uygulanmaktadır. Dinleme ve Konuşma bölümlerinden oluşan ve 18 dakika süren IELTS Life Skills A1 sınavında başarılı olduğunuz takdirde alacağınız A1 sertifikası ile İngiltere aile birleşimi vize başvurunuzu güvenle yapabilirsiniz.

Konsolosluk onaylı resmi İngiltere aile birleşimi sınavı ayda iki kere yapılmaktadır. Sınava katılmak istediğiniz tarihe karar verdiğinizde sınav danışmanlarımız ile iletişime geçerek kaydınızı gerçekleştirebilir ya da sınav kayıt formumuzu doldurabilirsiniz.

IELTS Life Skills EXAM adayların İngilizce konuşma ve dinleme kabiliyetlerini Common European Framework of Reference for Languages (CEFR) A1 veya B1 seviyesinde kanıtlamaları ve ne derecede olduğunu göstermeleri  için gerçekleştirilen  bir sınavdır.