Genel 

IELTS Sınav Formatı

IELTS Sınav Formatı Konusu

IELTS Sınav Formatı Hakkında Bilgi

1 – IELTS Sınav Formatı ( Birebir Özel IELTS Ders )
2 – IELTS Sınav Formatı ( 4 öğrenciden oluşturulan gruplarla  IELTS Ders )

IELTS Sınav Formatı konusunda bilgi sahibi olarak ve IELTS Sınav Formatını bilerek IELTS sınavına kaydolmaya karar verdiyseniz, bu önemli değerlendirmeye hazırlanmanız gerekir. IELTS Sınav Formatının   bazı temel kurallarını aklınızda bulundurmalısınız.

 IELTS Sınav Formatı üç versiyondan ibarettir– Akademik, Genel Eğitim ve Yaşam Becerileri. İlk iki sınav olan Akademik ve Genel Eğitim dört bölüme ayrılmıştır: Dinleme, Konuşma, Okuma ve Yazma.

IELTS Sınav Formatına dahil olan IELTS Yaşam Becerileri sadece Dinleme ve Konuşma bölümlerini içerir ve tamamlanması diğer seçeneklerden daha az zaman alır.

 IELTS Sınav Formatının başlangıcında, talimatları ve örnek bir soruyu duyacaksınız. Bölüm 1’deki soruları okuyorsunuz, bölüm 1’i dinliyorsunuz ve cevaplarınızı veriyorsunuz.

2. İkinci bölüm günlük sosyal bağlamda bir monolog dinlemeyi içerir.  Ayrıntıya dikkat etmelisiniz.

3. Üçüncü bölümde, bir eğitim veya öğretim bağlamında ayarlanmış en fazla dört kişi arasında bir konuşma vardır.

4. Son olarak, akademik bir konuda bir monolog dinleyeceksiniz. Bir eğitim ortamına özgü daha özel terimler duymayı beklemelisiniz.

Konuşma bölümü Konuşma testi 11-14 dakika sürer ve üç bölüme ayrılmıştır:

1.  IELTS Sınav Formatına göre Giriş ve mülakat yaklaşık 4-5 dakika sürer, bu süre boyunca denetçinin kendini tanıtması ve kendinizi tanıtmanızı istemesi.

2. İkinci kısım 3-4 dakikadan fazla sürmez. Bir görev kartı alacaksınız ve denetçi sizden belirli bir konu hakkında konuşmanızı isteyecektir.

3. Konuşma bölümünün son kısmı 4-5 dakikalık bir tartışmadır. Sınav görevlisi, 2. bölümdeki konu hakkında size daha ayrıntılı bir şekilde soru soracaktır.

Dinleme bölümü gibi, Okuma bölümü de farklı şekillerde düzenlenmiş 40 soru içerir:

Akademik Okuma: Akademik Okuma’nın üç bölümünün her biri uzun bir metin içerir. Metinler kitaplar, dergiler, dergiler ve gazetelerden alınmıştır.

Genel Eğitim Okuma Bölüm 1, biri konu ile ilgili altıyla  sekiz kısa metinden oluşabilecek iki veya üç kısa gerçek metin içermektedir. Konular genellikle İngilizce konuşulan bir ülkede günlük yaşamla ilgilidir. Bölüm 2, iş başvurusu, eğitim ve daha fazlası gibi işle ilgili konulara odaklanan iki kısa gerçek metin içermektedir. 3. Bölüm, genel ilgi alanına giren bir konu hakkında daha uzun bir metin içermektedir.

Akademik yazı Görev 1’de bir grafik, tablo, grafik veya şema sunulur ve bilgileri kendi kelimelerinizle tanımlamanız, özetlemeniz veya açıklamanız istenir.

Görev 2, bir bakış açısına, tartışmaya veya soruna yanıt olarak yazılı bir makale gerektirir.

Genel Eğitim Yazımı Görev 1 gerçek hayattaki durumu ortaya koyar ve sizden bilgi isteyen veya durumu açıklayan bir mektup yazmanız istenir.

Diğer Yazılar

Leave a Comment