Genel 

IELTS Sınav Sonuçları

IELTS Sınav Sonuçları Hakkında Açıklamalar

IELTS Sınav Sonuçları Konusunda Bilgiler

1 – IELTS Sınav Hazırlığı ( Birebir Özel IELTS Ders )
2 – IELTS Sınav Hazırlığı ( 4 öğrenciden oluşturulan gruplarla  IELTS Ders )

Çok çalıştınız,  en iyi hazırlık kitaplarını okudunuz ve IELTS sınavına  (Uluslararası İngilizce Dil Test Sistemi) başarıyla girdiniz  . Tebrikler! IELTS zorlu bir testtir ve başarınızla gurur duymalısınız. Şimdi IELTS Sınav Sonuçlarınızı beklemenin zamanı geldi.

Ama onları ne zaman alacaksın?

Ne yazık ki,  IELTS sınavına girmek ve IELTS Sınav Sonuçlarını  almak arasında biraz  bekleme süresi var . Bu yazıda, yalnızca bu bekleme süresinin nasıl göründüğünü değil, bunları aldıktan sonra  IELTS Sınav Sonuçları ile neler yapabileceğinizi de ele alacağız.

Sonuçların alınması ne kadar sürer?

Test formatına bağlıdır. IELTS sınav sonuçları  , kağıt bazlı sınava girdikten 13 gün sonra elde edilebilir  . Ancak,  testiniz bilgisayar tabanlıysa sonuç almak sadece 5-7 gün sürer  ! IELTS Sınav Sonuçlarınız size ulaştırılacaktır ya da bunları bizzat alabilirsiniz.

IELTS Sınav Sonuçlarınız bir  Test Rapor Formunda  (TRF) sunulur. IELTS sınav merkezleri, TRF’nin yalnızca bir kopyasını sağlar, ancak aşağıdaki durumlarda iki tane alırsınız:

A – Kanada Vatandaşlık ve Göçmenlik Başvurusu
B – İngiltere Vizesi ve Göçmenlik Başvurusu (UKVI)

Ek olarak, TRF’nizin en fazla  beş (5) kopyasını  IELTS başvuru formunuzda listelediğiniz ilgili kurumlara gönderebilirsiniz (daha fazlası aşağıdadır). Daha fazla TRF talep edebilirsiniz, ancak bu beşin ötesinde herhangi bir şey ek bir ücrete tabi olabilir.

ÖNEMLİ NOT:  Orijinal IELTS Sınav Sonuçları Formunuz değerli bir belgedir. Emin olun  , kişisel kopyasını göndermek OLMAYAN  herhangi kurum veya kuruluşlara. Sınav merkezleri beş farklı üniversiteye beşe kadar ilave TRF gönderebilir.

Puan gönderimi nasıl istenir?

Böylece IELTS Sınav Sonuçları Formunuzu aldınız ve yüksek bir bant puanı aldınız (harika iş!). Ancak IELTS Sınav Sonuçlarını okul başvurunuzun bir parçası olarak göndermek istiyorsanız ne yaparsınız? Birkaç seçeneğiniz var.

İlk seçenek, kayıt sırasında puan paylaşımı istemektir  . Kaydınızı  doldururken en fazla beş üniversite veya yüksek okulun adını ve adresini sağlamanız yeterlidir  .

Teslimat Yöntemleri ve Ödemeler

IELTS Sınav Sonuçlarınızı hangi okullara göndereceğinize karar verdikten sonra, bir dağıtım yöntemi seçme zamanı.  IELTS Sınav Sonuçlarınızı  TRF’niz elektronik olarak veya kağıt yoluyla gönderilebilir. Ancak, her okul her iki yöntemi de kabul etmeyecektir, bu yüzden göndermeden önce resmi web sitelerini kontrol etmeniz gerekir.

Sonuçlarınıza itiraz etme

IELTS Sınav Sonuçlarınızdan memnun değilseniz ve bir hata olabileceğini düşünüyorsanız,  bir açıklama için başvurabilirsiniz . IELTS buna “Sonuçlarla ilgili Sorgulama” olarak atıfta bulunur ve başvurunuzu test tarihinden itibaren altı hafta içinde test merkezinize gönderebilirsiniz.

 

Diğer Yazılar

Leave a Comment