IELTS Sınav Sonucu Nerelerde Geçerlidir?

IELTS Sınav Sonucu Nerelerde Geçerlidir

IELTS İN GEÇERLİ OLDUĞU YERLER

1  –  Ielts Sınavı ( Ielts Sınavı için birebir Özel Ders )
2 –  Ielts Sınavı ( Ielts Sınavı için 4 kişilik Grup Dersi )

IELTS Sınavı, milletlerarası bir sınav sistemi olması sebebi ile Dünya çapında geçerliliği bulunmaktadır. Geçtiğimiz yıl 130’dan fazla ülkede 2 milyondan fazla kişi IELTS sınavı‘na katıldı  ve IELTS dünyanın en çok tercih edilen ingilizce seviye belirleme sınavı oldu. Bunun en mühim nedenlerinden birisi IELTS’in artık tüm çağdaş topum ve ülkeler tarafından onaylanması gerçeğidir.

İngiltere, Amerika Birleşik Devletleri, Avustralya, Kanada ve daha birçok memlekette ve memleketimizde, 7.000’den fazla üniversite, meslek enstitüsü ve kurum, adayların İngilizce dil seviyelerinin delili olarak IELTS neticelerini kabul etmektedirler. ABD’de 3.000’den fazla üniversite ve kurumda IELTS sonucunu kabul etmektedir.

Türkiye’de ise 2009 yılında YÖK tarafından ilan edilen duyuru ile Türkiye’de ki bütün  üniversitelerin tamamı hazırlık atlama, lisans, yüksek lisans, ve doktora müracaatlarında IELTS Sınav Neticelerini kabul ettiğini açıklamıştır. Fakat üniversite ve kurumlara göre kabul edilen başarı puanı farklı farklıdır.

2013 yılı başında KPDS , ÖSYM ve ÜDS kaldırılarak yabancı dil sınavları tek bir başlık altında toplanmış ve yeni hali ile YDS adını almıştır. İlk YDS Sınavı 07 Nisan 2013 tarihinde gerçekleştirilmiştir. Yeni sınav sistemi YDS’nin meydana çıkması ile birlikte 02 Ocak 2013 tarihinde ÖSYM tarafından YDS sınavının ülkeler arası yapılan diğer İngilizce yeterlilik sınavlara göre denklik seviyeleri de açıklanmıştır.