Genel 

Ielts Sınavı

Ielts Sınavında Denge Unsuru

Ielts Sınavında Denge Sorunu

1  –  Ielts Sınavı ( Ielts Sınavı için birebir Ielts Özel Ders )
2 –  Ielts Sınavı ( Ielts Sınavı için 4 kişilik  Ielts Grup Dersi )

( IELTS sınavında denge denildiğinde,  Ielts sınavı uluslar arası akademik seviyede bir sınav olduğundan, sınava hazırlananların Ielts sınavında denge unsurunu mutlaka bu hazırlık sırasında göz önünde bulundurması, gereken özellikleri aklından çıkarmaması ve her an bu özellikleri aklında tutarak ona göre IELTS sınavına hazırlanması olmazsa olmazdır. )

Ielts sınavında iyi çalışmak çok sayıda akademik kelime bilmek ve iyi bir hocadan ders almak Ielts sınavında denge unsuru oluşturur. Ielts sınavı hasbelkader biraz İngilizce bilenlerin sandığı gibi kolay  sınav değildir. Ielts sınavı hazırlık eğitimi de sanıldığı kadar zor değildir. IELTS sınavı eğitimi alırken 3 denge unsuruna dikkat edilirse hazırlık kolaylaşır. Önemli olan bu 3 denge unsurunu göz önünde bulundurmak ve denge unsurlarını dengede tutmak IELTS sınavı hazırlığının en pratik yoludur. Ielts sınavının denge unsurlarını tek, tek açıkladığımızda bu unsurların ne derecede sınava hazırlık aşamasında çalışana fayda sağladığını anlamakta zorlanmayacaksınız. Önemli olan 3 denge unsurunu unutmadan her an aklınızda tutarak çalışmalarınızı ayarlamak. Ne birine nede ötekine fazla ağırlık vermeden hem kelime, hem gramer çalışmak ve işi bilen bir uzman hoca bularak ders almak ielts sınavında başarıyı getirecektir.


IELTS sınavında denge unsurlarından biri olan gramer bilgisi aslında sınavda gramer sorusu olarak gelmez. Böyle bir bölüm yok ielts sınavında ama gramer bilmeden de ne okuma parçaları okunduğunda anlaşılır nede essay yazımında düzgün ve kaliteli bir cümle kurulabilir. Bu nedenle çok iyi bir gramer bilgisine sahip olmak gerekir ielts sınavına gireceklerin. Ayrıca, gramer bilgisi sayesinde okuma parçalarının çözümü de kolaylaşır. Akademik kelime bilgisi ise ielts sınavının diğer bir denge unsurudur. Kelime haznesinin geniş ve gelişmiş olması sınava giren aday öğrencinin hem okuma parçalarında hemde essay yazımında işini kolaylaştırır. Kelime haznesinin geliştirilmesi ve bilinen kelime sayısının arttırılması için  öğrencilerin bireysel çalışmalar yapması internetten ve diğer akademik kelimelerle ilgili kaynak kitaplardan çalışarak kendini bu konuda geliştirmesi kaçınılmaz bir gerçektir.


IELTS sınavının diğer denge unsuru ise uzman bir IELTS hocasından ders almak gerektiğidir. Zira, IELTS sınavı akademik bir sınav olduğundan sınavın kendine özgü karakteristikleri var. IELTS sınavının sorularını  yanıtlamak için ne tür soruların nasıl sorulduğunu ve yanıtları istenen soruların hangi amaçla düzenlendiğini bilmek yani özetle IELTS sınavının tekniklerini bilmek gereklidir. Kesinlikle sınav tekniklerini bilmek hangi sorunun nasıl cevaplanması gerektiği konusunda bilgi sahibi olmak elzemdir.

 

Diğer Yazılar

Leave a Comment