IELTS Sınavı

IELTS sınavı hakkında açıklamalarIELTS Sınavı Hazırlık

IELTS Sınavı Hazırlık Programı

Uluslararası İngilizce Dil Test Sistemi ( IELTS SINAVI ), İngilizcenin en temel gerekliliklerden biri olduğu şirketlerde göç etmek, okumak veya çalışmak isteyenler için temel dil becerilerinin seviyesini belirleyen önde gelen uluslararası sistemlerden biridir.

1989’dan beri IELTS sınavı 135 ülkede 1,4 milyon kişi tarafından başarıyla geçildi. IELTS, adayın gerçek dil becerilerini kontrol eden, uluslararası kabul görmüş, güvenilir ve objektif bir sınav olarak kendini kanıtlamıştır. Dünya çapında 6.000’den fazla yüksek öğrenim kurumu, uluslararası kuruluşlar ve göçmenlik ajansları IELTS sertifikasına güveniyor.

IELTS sınavı, adayların herhangi bir yeterlilik düzeyini test etmek için oluşturulmuştur. Bu, IELTS sınavının başarısız olamayacağı anlamına gelir.  IELTS sınavı sonuçları 9 puanlık bir ölçekle (1’den (en düşük) 9’a (en yüksek) kadar) belirlenir.

Sınavın iki biçimi vardır: akademik ve genel:

Akademik modül, akademik amaçlarla kullanılmaktadır. İngiltere, Avustralya, Yeni Zelanda, ABD ve Kanada üniversitelerine girecek veya uluslararası eğitim programlarına katılacaklar için tasarlanmıştır;
Genel eğitim modülü genel eğitim içindir. İngiltere’de çalışmak isteyenlerin yanı sıra Avustralya, Kanada, İngiltere, Yeni Zelanda, ABD, Hong Kong, İrlanda ve diğer ülkelere göç etmeye karar verenler için zorunlu bir sınavdır.

IELTS sertifikasını almak için her adayın sınavın dört bölümünü tamamlaması gerekir : Dinleme, Okuma, Yazma ve Konuşma. Testin ilk üç bölümünün toplam süresi 2 saat 45 dakikadır. Bu üç modül her zaman aynı sıradadır ve kesintisizdir. Sınavın ilk üç bölümü bir günde yapılır ve Konuşma bölümü sınavın ilk bölümünün tesliminden 7 gün öncesine veya 7 gün sonrasına kadar atanabilir. Tüm adaylar Dinleme ve Konuşma konusunda aynı görevleri yerine getirirken, Okuma ve Yazma sınavın hangi sürümünün seçildiğine bağlı olarak farklılık gösterebilir – Akademik veya Genel.

Her bölüm hakkında ayrıntılı olarak konuşalım:

Dinleme: metni dinlemeniz ve 40 soruyu (30 dakika) yanıtlamanız gerekir;
Okuma: Metni okumalı ve 40 soruyu (60 dakika) cevaplamalısınız;
Yazma: göreviniz genel bir konu hakkında bir mektup ve kısa bir makale yazmaktır;
Konuşma: Hayatınız, işiniz, ilgi alanlarınız ve gelecek için planlarınız hakkında konuşmalısınız (11-14 dakika).
Her parça on puan (0-9) üzerinden değerlendirilir. Her üniversite için geçme puanı farklıdır (6 puan ve üzeri). İşveren veya üniversiteyle iletişime geçmek ve kaç puanın dikkate alındığını öğrenmek daha iyidir.

IELTS sınavının faydaları

IELTS sınavı, herhangi bir bilgi seviyesine sahip olan herkes tarafından geçilebilir. IELTS sertifikası, İngilizce bilgisinin gerekli olduğu dünyanın tüm ülkelerinde kabul edilmektedir.

İngiltere, Kanada, Avustralya, Yeni Zelanda’ya göçmenlik başvurusunda bulunmayı planlayanlar, eğitimin İngilizce bilgisi aldığı Kanada, Avustralya, Yeni Zelanda, Amerika, İngiliz veya İrlanda üniversitelerinde okumak isteyenler için IELTS sınavı gereklidir.