Genel 

Ielts Sınavı

Ielts Sınavı

Ielts Sınavı Hakkında Bilgi

 1  –  Ielts Sınavı ( Ielts Sınavı için birebir Ielts Eğitimi  )
2 –  Ielts Sınavı ( Ielts Sınavı için 4 kişilik Grup  Ielts Eğitimi  )

IELTS sınavı, bir seviye belirleme sınavıdır. İngilizce bilgi seviyesinin ölçüldüğü bir seviye ölçme sınavı olan IELTS sınavı  kişinin kendisini de test ettiği, uluslararası geçerliliği de olan akademik geçerliliği de olan önemli bir dil sınavıdır. IELTS sınavında başarılı olunmazsa dünyanın sonu gelmez. Yani insanın hayatında dönüm noktası olan sınavlara benzemez. İlkinde başarılı olunamazsa daha sonraki sınavlarda başarılı olunabilir. Hayal kırıklığına uğramaya, kafaya takmaya, çok büyük psikolojik takıntı yapmaya gerek yoktur. Nedeni IELTS sınavına tekrar-tekrar girilebilmesidir.


IELTS sınavında herhangi bir kısıtlama yoktur. Ayrıca her sınava girilişinde insanın tecrübesi ve deneyimi daha da artmaktadır. Bu da muhakkak ıelts sınavını kazanabileceğinin göstergesi olur. Belki IELTS sınavına 10 defa girilip kazanılabilir. Fakat 1. girilişinde de kazanılabilir. Bu tamamen kişinin performansına ve şansına kalmış bir şeydir. Tabii ki sınava girip başarılı olmanın da bazı şartları vardır. İyi bir İngilizce bilgi seviyesi olmadan pek başarılı olunacağı söylenemez. Bir de IELTS sınavının  prosedürünü, yapısını, teknik yapısını bazı önemli püf noktaları bilmek gerekir.

Kendi-kendine çalışmak gibi, profesyonel yardım almak da gerekebilir. Birebir özel IELTS sınavı için ders almak da faydalı olan bir yöntemdir. Çünkü başka yerlerde görülemeyecek pek çok ayrıntıyı bu şekilde görmek mümkün olur. İnsan zayıf yönlerini, eksik, hatalı yönlerini bu sayede görüp anlayabilir ve telafi etmeye çalışabilir. Bunu tek başına çalışarak görmek her zaman mümkün olamayabilir. Özel hoca eşliğinde ise görmek mümkün olabiliyor.

Ayrıca daha değişik usül ve çareler bulabilmek te mümkündür. Tamamen kişiye özgü, insanın kendi hayal dünyasını kullanarak yaratabileceği usuller de olabilir. Bunlar da işin içine eklendi mi Ielts sınavında başarısız olmak imkansız hale gelir. Örneğin; IELTS sınavın da speaking bölümü vardır.Bu speaking bölümünde sınavda karşınızdaki görevli ile birebir sohbet ettirilir. İnsan buna göre bir teknik geliştirebilir. Mesela videodan seyredip kendi-kendine tekrar etme gibi ve daha akla hayale gelmeyecek pek çok yöntem bulunabilir. Bu insanın tamamen hayal dünyasına ve yaratıcılığına, kabiliyetine kalmış bir şeydir. İyice düşünüp, planlayıp ona göre hareket etmek lazım gelir. Yine IELTS sınavı için hiç kimsenin bilmediği yöntemler ve teknikler geliştirilebilir.

Bu işin bir yönüdür. Diğer başka pek çok yönü de vardır. Mesela en az 6 ay önceden çalışmaya başlamak, gece-gündüz demeden, bıkmadan, usanmadan devamlı çalışmak, aynı bölümü, aynı konuyu icap ederse yüzlerce defa tekrar-tekrar çalışmak, okumak, yazmak vs…

 

Diğer Yazılar

Leave a Comment