Genel 

Ielts Sınavı Benzeri

IELTS SINAVI BENZERİ BİR SINAV OLMAZ MI?

Ielts Sınavı Benzeri Yeni Bir Sınav

1 – Ielts Sınavı Hazırlık ( Birebir Özel Ielts Sınavı Hazırlık )
2 – Ielts Sınavı Hazırlık ( 4 Kişiden Oluşturulan gruplarla Ielts Sınavı Hazırlık )

Ielts sınavı benzeri bir sınav, kendi koşullarımıza uygun ve kendi içinde kendimize ait özellikler taşıyan Ielts sınavı benzeri bir sınav hazırlanarak uygulanamaz mı ? IELTS sınavı benzeri tek bir sınav. Zira, Türkiye de sınavdan geçilmiyor. Özellikle İngilizce sınavları konusunda bir takım belirsizlikler var. Yds, Tıp dil sınavı gibi. 

Şu ana kadar ve şu anda uygulanan sınavlar daha çok okuduğunu anlamaya ve kavramaya yönelik sınavlar olduğundan, bu tür sınavlarda dili kullananın, o dili nasıl konuştuğunu, nasıl kullanabildiğini ve o dilde akademik seviyede bir yazı yazıp yazamadığını ölçmüyorlar. Oysa, bunlar da bir dilin kullanılmasında çok önemli yer tutan bilgiler.

IELTS sınavı İngilizce bilgisini çok iyi ölçümleyen bir sınav. IELTS sınavı baz alınarak  Ielts sınavı benzeri bir Türkiye ye özgü sınav hazırlanabilir. Bir aralar bu konuşulmuştu bazı basın organlarında ve devlet ve üniversiteler tarafından bu tür bir Ielts sınavı benzeri bir sınavın hazırlanması konusunda mutabakata varıldığı söylenmişti ama sonra ses seda çıkmadı.

Elbette IELTS sınavı benzeri bir sınavın hazırlanması akademik açıdan zorlayıcı bir olgu ama bunu başarabilecek insanlar ve eğitimciler var bu ülkede ben inanıyorum bu tür bir IELTS sınavı benzeri bir sınavın   bizim tarafımızdan hazırlanabileceğine ama asıl önemli olan şey, bunun çok büyük kitlelere uygulanmasında yeterli teknik imkanlar mevcut mu acaba ? Düşünsenize bir anada 2-3 bin yada daha da fazla insana bu tür Ielts sınavı benzeri bir sınavın  uygulanacağını. Sınavın yapılacağı yerden tutun da,  oturacakları yerlere kadar sorun. Bu kadar insana dinletilecek kasetler ve bunların hazırlanması bir dert sınav esnasında o kadar çok insana dinletmek başka bir hazırlık ve sorun.

IELTS sınavı benzeri bir sınav hazırlamak nereden bakılırsa bakılsın zor bir iş ama diğer ülkeler bunu başarabildiklerine göre bizde başarabiliriz. Mesela burada İstanbul da yapılan IELTS sınavlarını düşünelim. IELTS sınavını yapan kurumlar bu iş için özel organize olmuşlar ve daha önceden aldıkları kayıtlara göre, IELTS sınavını otel salonlarında veya benzeri yerlerde yapıyorlar. Listening yani dinleme bölümü de bu arada çözülüyor. Hepsi tamam da, speaking denilen sınavın konuşma bölümünde yer alan her öğrenci ile teker, teker nasıl konuşarak bu işi çözüyorlar. Yani, bayağı düşündürücü bir konu. Bu nedenle çok iyi organize olmak gerekiyor ve insan kaynağı  vede çok iyi bir organizasyon gerek

Ielts Sınavı Benzeri

Diğer Yazılar

Leave a Comment