Ielts Sınavı Hakkında 

Ielts Sınavı Hakkında

Ielts Sınavı Hakkında Bilgi

IELTS SINAVI HAKKINDA AÇIKLAMA

1  –  Ielts Sınavı ( Ielts Sınavı için birebir Özel Ders )
2 –  Ielts Sınavı ( Ielts Sınavı için 4 kişilik Grup Dersi )

İngilizce biliyor  olmak bu bilginin kesinliğini belgelemeyi gerektirmektedir. Bunun dışında hem temelde zaten ülkemizde iş için hemen her sektörün bir ya da birkaç dil biliyor olma şartı var hem de İngilizce uluslararası bir hedefin ilk basamağı.

   Bu süreçte benim master eğitimi almak için ielts sınavına girmeye ihtiyacım vardı. Defalarca İngilizce konusunda kendimi ilerletip defalarca köreldiğim için beni bu konuda en çok zorlayan sınava hazırlanmak için yeterli olup olmadığımı tespit edebilmek oldu. Yaklaşık altı yıl önce İngilizce bir metni hızlı ve kolaylıkla yazabiliyordum veya insanlarla akışkan olmasa da rahat bir şekilde konuşabiliyordum. Bir müddet İngilizceyi tamamıyla bırakmasam da çok vakit ayıramadım ve zamanla ister istemez kelime bilgim azalmaya başladı genel olarak İngilizcenin ne olduğunu biliyordum ama ilerletemiyordum. Ielts’ ye girmeye karar vermeye başlayınca önce dil kurslarında seviye tespit sınavlarına girdim. Karşına bir tane test çıkarıyorlar kaç doğru çıkartırsan o seviyede oluyorsun! 5 dakika speaking testi yapıyorlar zaten hep aynı soruları soruyorlar. Girdiğim seviye tespit sınavlarında hiçbir zaman advanced çıkamadığım için sınavda  başarılı olabilecek seviyeye gelebilmek amacıyla önce ders almam gerektiğini söylediler. Lise ikinci sınıftayken upper intermediate seviyesindeydim ve bu seviyeye beni bir dil kursu getirmemişti. İngilizce gazete okuyordum ve internetten İngilizce yazışıyordum. Bir dil kursuna ‘ben bunları zaten biliyorum sadece toparlanmam için biraz desteğe ihtiyacım var lütfen bana tekrardan tense’lerden ve ya passive voice den bahsetmeyin’ demek bir işe yaramıyor. Onlar illaki ‘senin şu kadar kur ders almaya ihtiyacın var’ deyip duruyorlar. Bu durumda özel ders almanın benim için çok daha faydalı olacağını düşündüm. Şu anda özel ders alıyorum ve özel dersteki en büyük avantaj toplu derslerdekinin aksine öğretmen ve öğrenci için konsantrasyon avantaj. Şu anda sınav için çalışırken beni en çok zorlayan, verileni zamanında yapabilmek. Yani hız benim için büyük bir problem. Örneğin, 250-300 kelimelik bir essay’ i 30 dakikada yazabilmem gerekirken ben 40 ya da 45 dakikada tamamlayabiliyorum.

Ielts Sınavı HakkındaSonuçta şu anda ielts konusunda kendime daha çok güvenim var. Sınav için vaktimin bol olması da benim için büyük bir avantaj çünkü daha çok alıştırma yapabiliyorum. Buna bağlı olarak da daha fazla ödevim oluyor. Henüz 14 saat ders aldım ama derslerimin arasında çok boşluk olduğu da oldu. İşte o boşluk, aldığım dersi  iyice aklımda oturtmam ve daha çok çalışabilmem için iyi bir fırsat oldu. Eğer özel ders alarak kısa sürede kendimi toparlayamasaydım şimdi kesin hala yukarıdaki phrasal verb’leri aşağıdaki boşluklara doldurmakla uğraşıyor olacaktım.


Diğer Yazılar

Leave a Comment