Genel 

Ielts Sınavı Hakkında Dedikodular

Ielts Sınavı Hakkında Dedikodular

Ielts Sınavı Hakkında Dedikodular Konusu

1  –  Ielts Sınavı ( Ielts Sınavı için birebir Ielts Eğitimi  )
2 –  Ielts Sınavı ( Ielts Sınavı için 4 kişilik Grup  Ielts Eğitimi  )

Ielts Sınavı Hakkında Dedikodular, son zamanlarda  bir çok yerde konuşulmaya başlandı. Ielts sınavının daha zor bir hale getirileceği ve herkesin bu sınavda kolay kolay başarılı olamayacağı gibi bazı söylentiler yayıldı. Bu tür Ielts Sınavı Hakkında Dedikoduların yayılması, sınava katılmak için çalışan aday öğrenciler arasında büyük bir tereddüde yol açtı. Acaba başarılı olabilecekmiyiz gibi ama bu tür dedikodular genelde toplum içinde saygınlık kazanan ve dürüstlüğünden ve doğruluğundan şüphe edilmeyen sınavlar için zaman zaman, bu sınavın gözden düşmesi için çıkarılır ama bir süre sonra aslı astarı olmadığı anlaşılarak yok olur gider.

Ielts sınavı her şeyi ,ile 4/4 lük bir İngilizce sınavı. Gerçekten katılanların İngilizce bilgisini test eden ve sınav sonucunda doğru bilgiler içeren bir sınav. Hele sınavın,İngiliz konsolosluğu tarafından bizzat yapılması, bu sınava olan inancın ve güvenin artmasına neden oluyor.Ülkemizde yapılan bazı sınavların ne kadar eksik yanları olduğu düşünülecek olursa, ielts sınavı hakkında dedikodular yapılması kaçınılmaz oluyor. Gerçekte, eksik yanlarından ötürü eleştirilen bu sınavların ielts sınavının içeriğini ve yapılışındaki ciddiyeti, dürüstlüğü ve güvenilirliği örnek alması ne kadar yararlı olur. Aklın yolu bir. Bu şekilde yapılan her şeyi ile düzgün bir sınav varken, başka bir şey aramak neden acaba ? Bu sınavı örnek alarak Türkiye ölçülerine ve gerçeklerine göre düzenlemek işi çözer.

Ülkemizde yapılan sınavların çoğu eksik derken kastedilen; yapılan bazı İngilizce sınavlarında örneğin ” speaking ” yok. Bazılarındaysa ” listening ” yok.Bazılarında ” wrtiting ” yok. Bir bacağı olmayan topal bir sınavlar. Bu topal sınavlarda başarılı olanların İngilizce bilgileri tam olarak test edilmiş oluyor mu şimdi ? Düşünün şimdi. Okuduğunu anlayan ama İngilizce konuşamayan bir insana İngilizce biliyor denebilir mi ? Yada konuşabilen ama iki satır İngilizce yazı yazamayan birine İngilizce biliyor mu diyeceğiz. Bu iş o kadar kolay mı yani ? Birine İngilizce biliyor denmesi için biliyor denen kişinin akademik seviyede İngilizce bilmesi yani, her hangi bir konuda yazı yazabilmesi, okuduğu bir akademik seviyedeki yazıyı anlayabilmesi, dinlediğinin en az % 80 ini anlayabilmesi ve anladıklarını içeren konuşmalar yapabilmesi gerek. Çünkü, ülkende İngilizceyi çalışma hayatında kullanmak için öğreniyorsun. Yukarıda sayılanlar da çalışma hayatında her an kullanılan durumlar yada karşılaşılan olaylar. Yani, ielts sınavının 4 temel ögesi olan okuma ,yazma , dinleme ve konuşma aşamalarını kapsayan bir durum. Bu nedenle ielts sınavı sınav gibi bir İngilizce sınavı. 

 

 

Diğer Yazılar

Leave a Comment