IELTS Sınavı Okuma Stratejisi

IELTS Sınavı Okuma Stratejisi Hakkında Bilgiler

IELTS Sınavı Okuma Stratejisi  Teknikleri

1 –  IELTS Sınavı Okuma Stratejisi ( Birebir Özel IELTS Sınavı Kursu )
2 – IELTS Sınavı Okuma Stratejisi ( 4 Kişilik Gruplarla IELTS Sınavı Kursu )

IELTS Sınavı Okuma Stratejisi bilmeyen çoğu kişi IELTS sınavı  okuma bölümünü zaman çok sınırlı olduğu için en zor bölüm olarak görmektedir. Sadece 60 dakika içinde 3 bölüm okumayı ve anlamayı tamamlamalı ve 40 soruyu cevaplamalısınız! Zaman kısıtlaması ve pasajdaki bilinmeyen kelimelerin sayısı nedeniyle IELTS Sınavı Okuma Stratejisi bilmeyen ve anadili İngilizce olmayanlar için zordur.

IELTS Sınavı Okuma Stratejisi

Bir IELTS eğitmeni olarak sık sık IELTS Sınavı Okuma Stratejisi için ders verdim ve okuma  bölümü için nasıl çalışılması gerektiğini  sordum çünkü bu bölümü sınırlı bir süre içinde tamamlamak genellikle zordur. Bazen pasajlar, bilinmeyen kelimeleri içerir, bu da onun özünü anlamayı ve soruları cevaplamayı daha da zorlaştırır. 3. geçit genellikle en zor olanıdır, çünkü cevaplamak için daha fazla zaman gerekir. Bu yüzden,  verilen süre içinde tüm soruları tamamlamanıza yardımcı olacak bazı bilinmesi gereken IELTS Sınavı Okuma Stratejileri var.

Hazırlık Aşaması

1. Teknik ve yöntem
Birçok aday önce metni okumayı tercih eder ve ancak daha sonra soruları cevaplarken, bazıları IELTS Sınavı Okuma Stratejisi olarak önce cevapları okumanın daha iyi olduğunu söyler.

2. Talimatlar

IELTS Sınavı Okuma Stratejisinde belirtilen kelime sınırına dikkat edin; örneğin, doğru cevap ‘altın zincir’ ise iki kelimeden fazla olmayan bir cümleyi tamamlamanız istenirse, ‘altından yapılmış zincir’ yanıtı yanlış olur. Detaylara dikkat edin. Metne iyice bakın.

Örneğin, talimatlarda ‘iki kelime ve / veya sayı yaz’ ifadesi bulunabilir. Bu şu anlama gelebilir: Bir kelime Bir kelime ve bir sayı İki kelime İki kelime ve bir sayı

3. Gözden geçirme ve Tarama

Gözden geçirme, yalnızca belirli ayrıntıları aramak için ana fikirleri ve tarama araçlarını aramayı ifade eder. Genel bilgileri aramak için IELTS Sınavı Okuma Stratejisiyle metni gözden geçirin ve tarayın. Her kelimeyi dikkatlice okumanıza gerek yok. Ayrıntıları değil genel bilgileri düşünün. Cümleleri ve cümlelerin başlığını, içerik kelimelerini ve temel yapısını gözden geçirin. Unutmayın, IELTS Sınavı Okuma Stratejisiyle sadece soruları cevaplamanız gerekiyor, başka bir şey yok. Her kelimeyi okumaya çalışmayın;

4. Kelime dağarcığı

Metin size tanıdık gelmiyorsa veya bazı kelimeler bilmiyorsanız endişelenmeyin. IELTS Sınavı Okuma Stratejisiyle her cevap metinde bulunabilir, başarılı olmak için ek bilgiye ihtiyacınız yoktur. Ancak, alışılmadık kelimeler sizin kafanızı karıştırıp zamanınızı öldürebileceğinden, IELTS Sınavı Okuma Stratejisiyle sınavı  okumak için iyi bir kelime dağarcığına ihtiyaç vardır.