Ielts Sınavı Speaking


Ielts Sınavı Speaking Konusunda Açıklama

Ielts Sınavı Speaking Konusunda  Bilgi

 1  –  Ielts Sınavı ( Ielts Sınavı için birebir Özel Ders )
2 –  Ielts Sınavı ( Ielts Sınavı için 4 kişilik Grup Dersi )

Speaking (Konuşma) imtihanından önceleri olabildiğince çok  konuşma pratiği yapmış olmanız bu sınavı kazanmanızda etkin bir rol oynayacaktır. Bunu dostlarınızla bir aradayken , çalışma hayatınızda iş arkadaşlarınızla ya da telefonda konuştuğunuz zamanlarda uygulayabilirsiniz. Tüm bu konuşmaları konuşma sırasında banta alıp sesinizi kaydedebilirsiniz. Böylece konuşma imtihanı esnasında kendinize daha çok güven kazanır ve daha emin olursunuz.
Sınavın konuşma modülünde doğru ya da yanlış yanıt yoktur. Examiner sizin düşünce ve görüşlerinizi ne kadar iyi ifade edebildiğinizi ve bunu ne kadar doğru bir İngilizce ile yapabildiğinizi ölçer.
Speaking imtihanı esnasında bir dostunuzla konuştuğunuzu düşleyin ; bu sizin kendinizi rahat hissetmenizi temin eder. Konu hakkında düşündüklerinizin değil, İngilizcenizi nasıl kullandığınızın ölçümlendiğini unutmayın.
Konuşma imtihanında examiner’ın size verdiği soru kâğıdında kayıtlı olan kelimeleri olabildiğince kullanmamaya itina edin . İngilizce konuşma becerinizi tam olarak yansıtabilmek amacıyla  kendi fdağarcığınızda bulunan kelimelerinizi kullanın.
Net  bir biçimde ve doğal hızınızda konuşun. Çok hızlı konuşursanız hata yapabilir ya da kelimeleri yanlış  telaffuz edebilirsiniz.
Speaking bölümünde olabildiğince ayrıntılara değinerek yanıt vermeye çalışın. Yalnızca “yes” ya da “no” şeklinde verilen yanıtlar İngilizcede kabul edilemez bir davranıştır Verdiğiniz her yanıtın ayrıntılarına girin ve cevabı uzatın– evvelki deneylerinizden yararlanabilir ya da misaller sunabilirsiniz. Examiner sizin verilen konu üzerinde uzun bir konuşma gerçekleştirip gerçekleştiremediğinizi anlamak isteyecektir.


Sınavın  konuşma imtihanındaki soruları yanıtlandırırken doğru ‘tense’ kullandığınızdan emin olun. Sorulan suali çok dikkatli bir şekilde  dinleyin ve hangi ‘tense’in kullanıldığını belirleyin. Mesela soru şu biçimdeyse: ‘What kind of music do you like?’ (Simple present tense), cevabınız da buna uygun olmalıdır (mesele ‘I like pop music best’). Speaking’de yanıtlarken başka ‘tense’lerden yararlanabilirsiniz, mesele ‘I haven’t always enjoyed that kind of music…’.
Verdiğiniz yanıtların net anlaşıldığından emin olmak gayesiyle speaking imtihanından evvel sayıların telaffuzlarını bir kez daha gözden geçirin. Birçok sayı bir birlerine benzer seslerle telaffuz edilebilirler, bu yüzden sayıları doğru ve net biçimde söylediğinizden bir tereddütünüz olmasın. Örneğin ‘Thirty’ ve ‘Thirteen’, ‘Forty’ ve ‘Fourteen’ vs.
Doğruluğuna emin olmadığınız ileri düzey kelimeleri kullanmaktansa sade ve yaygın olarak kullanılan kelimeleri doğru kullanmak daha iyidir. Ancak, yüksek bir skor elde edebilmek açısından ileri düzey kelimelerinde kelime haznenizde bulunduğunu zaman zaman  göstermeniz gerekir.
Ielts Sınavı SpeakingBölüm 2’de Examiner tarafından  size bir kart ve kâğıt verilir. Kart ve kağıt verildikten sonra  yanıtınızı hazırlamanız amacı ile 1 dakika süre tanınır. İlk evvel konuyu düşünün,  daha sonraki aşamada cevabınızda hangi ‘tense’i kullanmanın en doğru seçim olacağına karar verin.  Sınavın bu bölümünde soru kartında verilen ifadelerdeki “tense”i kullanmalısınız.
Olabildiğince tam ve kati yanıtlar verin ve yanıtlarınızın nedenlerini de sunun. Bu sizin daha geniş bir dil bilgisi ve kelime bilgisi sergilemenizi sağlayacaktır.
 


Ielts Sınavı Speaking