Ielts Sınavı Nedir ve Hakkında Bilgiler

Ielts Sınavı Nedir ve hakkında bilgiler

 Ielts Sınavı Nedir ve hakkında bilgiler ve Açıklama

 

  1  –  Ielts Sınavı ( Ielts Sınavı için birebir Özel Ders )
2 –  
Ielts Sınavı ( Ielts Sınavı için 4 kişilik Grup Dersi )

Ielts sınavı nedir sorusunun yanıtını bulmak için, Makaleye IELTS SINAVI nın baş harflerinin ne anlama geldiğini söyleyerek  başlayalım. International English Language Testing System. Yurt dışında tahsil ile alakadar olmuş her insanın bu imtihan hakkında bilgisi vardır. Çünkü, İngiltere’deki bütün mektepler, Amerika’da bazı mektepler, Avrupadaki İngilizce eğitim veren mektepler ve Kanada, Avustralya, Yeni Zelanda gibi İngiliz dilinin hakim olduğu bölgelerdeki mektepler öğrencilerinden, İngilizce yeterlilik belgesi olarak bu imtihanın sonucunu belli eden bir resmi kağıt istemekteler. Makaleyi Soru – Cevap şeklinde sürdürelim ;

IELTS Sınavını Hangi Kurum Düzenliyor ?

Ielts sınavı , British Council himayesinde yapılmaktadır. Ancak IELTS şu üç kuruluş  tarafından geliştirilmiş bir sistemdir; British Council, University of Cambridge ESOL ( English for Speakers of Other Languages), IDP ( International Development Programme of Australian Universities).

IELTS Sınavı Ne İşe Yarar ?

IELTS Sınavı da Toefl gibi uluslararası geçerliliği olan bir İngilizce yeterlilik imtihanıdır. Yurt dışı göçmenlik müracaatlarında kullanılır. İngiltere’de ve İngiliz dili ile eğitim veren bütün kurumlarda eğitim görebilmeniz açısından ön bilgi verisi oluşturur. Ayrıca bir çok hususi şirket de İngilizce dil koşullarında Toefl imtihanının tarafında IELTS Sınavı skorunuzu da kıymetlendirmeye başlamıştır ki kurumsal şirketlerin çoğunda geçerli olduğunu söyleyebiliriz.


IELTS  Sınavı
Türkiye’de Ne İşe Yarar ?

Türkiye’de bir çok üniversite,  hazırlık sınıfından muaf tutacağı öğrencilerden IELTS aınavı skoru istemektedir. Çoğu üniversitemizde tekrar Toefl ile birlikte geçerli bir imtihandır. Başlıcaları; Boğaziçi Üniversitesi, Bilgi Üniversitesi, Yedi tepe Üniversitesi, Bil kent Üniversitesi olarak söylenebilir.. Ayrıca hususi sektörde de bir çok kurumsal firma IELTS  Sınavı sonuçları ile çalışanlarını seçmeye başladı ve bu şirketlerin sayısı giderek artmakta. Bunlardan bir kaç misal verirsek, THY, Ak bank ve Yapı Kredi gibi kurumsal şirketler akla gelebilir.

 

IELTS Sınavı Kaç Türdür ?

IELTS sınavı 2 değişik biçimde yapılır. Bunlardan birincisi Academic, ikincisi ise General Training ‘ dir. General Training, yukarıda bahsettiğimiz, göçmenlik müracaatları ve hususi şirketlere yapacağınız iş müracaatlarında gerekli olacaktır. Academic modülü ise General Training’e göre biraz daha güçtür. Ancak bu modül, vatan dışı eğitim düşünenler açısından kesinlikle gereklidir. Özellikle İngiltere’deki mektepler Academic Modül puanlarına göre öğrenci tercihi yaparlar. Ielts Sınavı’na a girmeden evvel başvuracağınız kurumun hangi türden IELTS Sınavı belgesi istediğinden emin olmalısınız. Bazen çok alakasız kurumlar bile Academic puan türü isteyebilirler, ya da tam tersi olabilir.

IELTS Sınavı‘nın  Formatı Nasıldır ?

Ielts Sınavında iki değişik modül olduğundan söz etmiştik. Her iki imtihanda da 4 temel bölüm vardır. Bunlar İngilizce’de Listening, Reading, Writing, Speaking olarak bilinen, Dinleme, Okuma, Yazma ve Konuşma bölümleridir. Academic ve General Training modüllerinde Listening – Dinleme ve Speaking – Konuşma bölümleri bi,rbirinden farksızdır. Adaylar değişik tarzlarla karşılaşmazlar. Ancak iş Okuma ve Yazma’ya geldiğinde durum değişmektedir. General Training modülünde General Training Reading ve General Training Writing vardır. Bunlar, Okuma bölümünde günlük olaylar, güncel gazete metinleri gibi daha değişik hususlara değinirken, Yazma bölümünde ise name, kişisel yazı yazma gibi konuları kapsarlar. Academic Writing ve Academic Reading ise tahmin edilebileceği gibi biraz daha profesyonel mevzulardan  oluşur. Okuma kısmında, makaleler, bilimsel metinler ve daha bilimsel  ağırlıklı metinler olurken, yazma kısmında ise grafik kıymetlendirme ve rapor yazma gibi konular olur. 

Görüldüğü gibi toplam süre 2 saat 45 dakikadır.


IELTS Sınavı
nda Listening – Dinleme Bölümü Nasıldır ?

IELTS Sınavında ilk olarak listening – dinleme bölümü yapılır. Ielts Sınavının ilk 30 dakikasını oluşturur. Sınav salonunda ses ayarı yapılıp her kati onayı alındıktan sonra dinleyeceğiniz parçalar CD den sadece bir kere dinletilir. Ve toplam 4 temel  bölüm ile 40 sorudan oluşan imtihanı yapmanız beklenir. Fazladan dinleme şansınız olmadığından kaçırdığınız yeri bir an evvel aklınızdan silip başka konuşmaları kavramak için çabalamalısınız Eğer bir yeri anlamaz ve onun üzerinde düşünmeye devam ederseniz bütün bölümü kaçırma tehlikesi ile baş başa kalırsınız. 40 soruyu eksiksiz doğru yaparsanız Listening – dinleme kısmından 9 aldığınız anlamına gelir. Ve gerçekten IELTS imtihanında 9 alma ihtimalinizin en yüksek olduğu bölüm dinleme bölümüdür. Tüm ihtiyacınız olan biraz odaklanma ve dikkattir. 9 olmasa bile kulağı aşina olanların 7 ve üzerini almaları işten bile değildir.

 

ELTS Sınavı‘nda Reading – Okuma Bölümü Nasıldır ?

Dinleme bölümü bitiminde çok kısa bir ara verilir ve okuma bölümüne geçilir. Burada her iki modül de 3 er adet okuma parçası vardır. Bu okuma parçalarını iyice okuyup anlarsanız çok zorluk çekmezsiniz Ancak bu parçaları anlamak açısından iyi bir  ( tense) bilgisi ve kelime bilgisi lüzumludur. Aynı tümce dahilinde bilmediğiniz 2 kelime olursa o tümceyi anlamadan geçtiniz demektir ki bu durum bir okuma parçasında  bir kaç kere tekrarlanırsa o parçayı idrak etmeniz ve hakkındaki soruları yanıtlamanız oldukça güçleşecektir. Sorular, boşluk doldurma, başlık eşleştirme, doğru taraflış, çoktan seçme şeklinde olabilir. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi Academic modülün General Training’den farklı yanı daha çok terimi kapsamında bulundurması ve günlük metinler değil de bilimsel makale ve rapor tarzında olmasıdır. Süre 60 dakikadır.

IELTS Sınavı‘nda Writing – Yazma Bölümü Nasıldır ?

Yazma bölümü biri 150 kelimelik, ikincisi  ise 250 kelimelik iki görevden oluşur. İki modül de de bu böyledir. Aradaki ayrım general training’de daha günlük, name, şikayet, kişisel  yazışmalar tarzında  konuları ele alırken , academic modülde rapor yazma ve grafik tahlilleri gibi konuların gelmesidir. 2 görevin toplam süresi 60 dakikadır. Ayarlamayı kendiniz yapabilirsiniz.

IELTS Sınavında Speaking – Konuşma Bölümü Nasıldır ?

IELTS Sınavı’nın konuşma bölümü en rahat olmanız gereken bölümdür.  Yüksek puan almanız heyecanlanmadan aklınızdakileri dile getirmenizi le mümkün olacaktır. Konuşma saatiniz geldiğinde isminiz söylenir, yabancı görevlinin tarafına gidersiniz. Odada baş başa olursunuz ve görevlinin elinde herhangi bir itiraza ve şaibeye yer vermemek amacı ile ses kayıt aygıtı var olur. Görevli isminizi ve o günün tarihi ile saatini söyleyerek aygıtı masaya bırakır ve imtihanınız başlar. Konuşma imtihanı 3 bölümden oluşur. İlk bölümde günlük  bir konudan konuşursunuz, mesele “arkadaşlıktan bahsedelim”, “en iyi arkadaşın kimdir” , ” ona nasıl hitap edersin” v.s. gibi sorularla karşılaşırsınız. Mesela İstanbul’da araba kullanmak nasıl, trafik yoğun mu gibi sorular bile gelebilir. İkinci bölümde bir şeyi tanımlamanız istenebilir, görevli elindeki kağıtlardan size bir konu verir, ve bu kağıttaki  husus hakkında 1 dakika düşünüp 2 dakika boyunca konuşmanızı ister. Üçüncü kısımda ise tekrar kısa sorulara, nedenleri ile birlikte uzun yanıtlar vermeniz beklenecektir. Kullandığınız her kelime, her bağlaç, akıcı olarak konuşmanız, görevliyi iyi anlamanız ve konu ile yakından alakalı, mantıki yanıtlar vermeniz dikkat edilmesi gereken hususlardır.

 IELTS Sınavı!na Başvuru Ücreti Ne Kadardır ve Nasıl Başvurabilirim ?

IELTS Sınavı‘nın ücreti 120 Pound ( İngiliz Sterlini) dir. Bu metini yazdığımız tarihte  1 İngiliz Sterlini (GBP) 2.29 Türk Lirasına denk gelmekteydi. Ücreti yatırmadan evvel Academic modülüne mi, General Training modülüne mi iştirak edeceğinizi öğrenmelisiniz. Daha sonra ücretinizi yatırın. Ücret Türkiye İş Bankasının Beyoğlu şubesine yatırılıyor. Dekontunuzun üzerinde yazması gerekenleri ve hesap ayrıntılarını British Council’in internet sitesinden bulabilirsiniz. Zaten müracaat sürecinde bu internet sitesini etkin kullanmanız gerekiyor. Sınav tarihlerini ve müracaat edeceğiniz tarihin nihayet müracaat gününü tekrar BC’nin sitesinden öğrenmelisiniz. Müracaat tarihinin kontenjanı uygunsa müracaatnuz alınır. Eğer nihayet müracaat tarihini geçririseniz, British Council müracaatnuzu tekrar kabul eder kör 30 GBP ek ücret ödemeniz gerekir.Ücretinizi yatırdıktan nihayetra, (bizim tavsiyemiz aynı gün) British Council’in sitesindeki elektronik müracaat formunu doldurup göndermelisiniz. Bu forma, bir de nihayet 6 ay dahilinde cepheden çekilmiş, pasaport yönetmeliğine uygun bir resim koysanız iyi olur. Çünkü bu resim size verilen belgenizde de kullanılacaktır. Bu sitede ayrıca orijinal müracaat formu adı altında, hatırladığım kadarıyla 8 sayfalık bir form daha var. Bu formun çıktısını alıp, doldurduktan sonra , imtihan günü bizzat kendinizin götürmesi gerekiyor. Buradaki “adaylara ikazlar” adlı dosyayı da dikkatlice okusanız iyi olur. Başvurunuza bir onay e-maili ile art dönüş yapılır. bu mailde 6 evli aday numaranız da var olur. Bu numarayı aldıktan sonra size uyarı mailleri dışında bir mail gelmez. Sınav yeri ve saatlerinizi British Council’in sitesinden bu aday numarası ile öğrenmeniz gerekir.

IELTS Sınavının Değerlendirmesi Nasıl Yapılır, Not Sistemi Nedir ?

IELTS Sınavı  0 ile 9 arasında puan alacağınız bir imtihandır. Her bölüm ayrı ayrı 0 ile 9 arasında puanlandırılır. Neticede  Overall Score denilen toplam puanınız hesaplanır. Genel Puan için  IELTS sınavının neticesini bildiren belgesinin arkasında şöyle bir tasnif verilmiş.

Ielts Not Tablosu

o puan bandı – DID NOT ATTEMPT THE TEST – Testi Denemeyenler – Değerlendirmeye alınacak bir balaka sunamayanlar.

1 puan bandı – NON USER – Kullanıcı Olmayanlar – Bir kaç kelime dışında İngilizce’yi kullanma yeterliliği olmayanlar.

2 puan bandı – INTERMITTENT USER – İstikrarsız Kullanıcılar -Çoğunlukla kısıtlı kelimeler kullanılarak verilen esas bilgiler ve benzer durumlar dahilin kullanılan kısa formüller ile ifade edilen güçunlu gereksinimlar dışında iletişim kurulması mümkün olmayanlar. İngilizce konuşmaları ve ovaları anlamakta müthiş güçlukları olanlar.

3 puan bandı – EXTREMELY LIMITED USER – Ciddi Anlamda Kısıtlı Kullanıcılar – Benzer durumlarda, değişik  şeyleri anlayabilecek kadar bilenler ve iletişim kurarken çok sık hata yapanlar.

4 puan bandı – LIMITED USER – Kısıtlı Kullanıcılar – Temel yeterliliği çok benzer durumlarla kısıtlı olanlar. Anlamada ve ifade etmede sık problemler meydana getirenler. Karmaşık dili kullanmak dahilin yeterli olmayanlar.

5 puan bandı – MODEST USER – Mütevazi Kullanıcılar -Dil üzerinde kısmi egemenliği olanlar, çoğu durumlarda değişik anlamda başa çıkabilenler ancak çok hata yapmaya yatkın olanlar. Kendi evlerinde esas iletişimin üstesinden gelebilirler.

6 puan bandı – COMPETENT USER – Yeterli – Liyakatli Kullanıcı – Bazı hatalı taraflış anlamalara , isabetsizliklere ve uygunsuz kullanımlara karşın dil üzerinde belli bir oranda  etkili bir hakimiyeti olanlar, Özellikle yakın durumlarda dili komplex bir biçimde kullanma ve kavrama  yeteneğine sahip olanlar.

7 puan bandı – GOOD USER – İyi Kullanıcı – Nadir uygunsuzluk, isabetsizlik ve taraflış anlaşılmalara karşın dil üzerinde işî hakimiyeti yüksek olanlar, tekrarllikle karmaşık durumların üstesinden nihayetbaharel bir biçimde gelebilenler ve detaylı muhakeme yeteneği olanlar.

8 puan bandı – VERY GOOD USER – Çok İyi Kullanıcı – Bazı sistematik ve  ender hatalar dışında dil üzerinde tam bir hakimiyet kurmuş olanlar. Ancak çok yabancı olunan durumlarda bazı taraflış anlaşılmaları olanlar. Detaylı ve karmaşık münakaşaların üstesinden gelebilenler.

9 puan bandı – EXPERT USER – Uzman Kullanıcı – Dile tamamen hakim olanlar, dili uygun, isabetli ve akıcı ve tamamen anlamış olarak kullananlar

 

IELTS Sınavı Sonucumu Ne Zaman Ve Nasıl Öğrenirim ?

IELTS sınavı neticesini imtihana girdikten sonraki 13. iş gününde internetten öğrenebilirsiniz. Sonucunuz internette açıklandıktan sonra 2-3 günlük biz zaman diliminde , sonuç zarfınız kargo ile verdiğiniz adrese gelir. Sonuç kağıdınızın geldiği gün bir terslik olur da evde olamazsanız, kağıdınız 1-2 günlüğüne kargo şubesine tekrar döner . Oradan da almazsanız  belgeniz  British Council’a iade edilir.

IELTS Sınav Gününde Yanınızda Bulunması Gerekenler ?

Nüfus cüzdanı, pasaport ve ehliyetinizden en az ikisi tarafınızda olmalı.
1 adet kimlik fotokopisi tarafınızda olmalı.
Pasaport koşullarına uygun, nihayet 6 aya ait bir resimli belge  tarafınızda olmalı.
Yukarıda bahsettiğimiz orijinal müracaat formu doldurulmuş bir biçimde tarafınızda olmalı.
Bunların bazılarını sizden istemiyorlar bile kör tekrar de hdahil birini eksik etmemenizi tavsiye ederiz.

İhtiyacınız Olabilecek Diğer Bilgiler

IELTS yazılı imtihanları 1-2 senedir, Taksim Talimhane’deki Elite World Hotel’de yapılmaktadır. Aşağıdaki işinize uçurumayacak haritalar bölümünde oteli ve nasıl gidildiğini bulabilirsiniz. Konuşma imtihanı kimi Gayrettepe Gazeteciler sitesindeki ODTÜ Mezunlar Birliği yapısında kör ekseriyetle, Ortaklar Caddesindeki Bahçekent Üniversitesi İngilizce Hazırlık yapısında yapılmaktadır. Bu yapının haritasını da aşağıda bulabilirsiniz. Bu söylediklerimiz değişik durumlarda geçerli olur , tabi ki imtihan tarihinizden 1 hafta evvel British Council internet sitesinden aday numaranız ile imtihana nerede gireceğinizi öğrenebilirsiniz. konuşma imtihanınız başka imtihanlardan bir gün evvel ya da ileriki günlerde  olabilir.


Ielts Sınav
ı’nın bir kaç seferdir yapıldığı Elite World Otel’deki ortam rahat. Salon imtihan dahilin elverişli. Bir şişe su ve bir olips şeker masanızın üzerinde sizi bekliyor olacak. İçeri çanta, kalem kutusu v.s. almazlar, tarafınızdaki eşyaları vestiyere bırakabilirsiniz. Ancak size 8.15 olarak verilen saate tam olarak riayet edin ve 8.15 de otelde olun. Çünkü vestiyer önünde kuyruk oluyor ve isminiz söylendiğinde eşyalarınızı vestiyere verememiş olabiliyorsunuz. Salondaki klima ya da havalandırmaya dikkat edin. Eğer havalandırmanın ya da klimanın altına denk gelirseniz Listening – Dinleme imtihanı süresince kapalı kalmasını rica ederseniz daha rahat edersiniz. Sizlere dağıtılan sert kartondan zarflara adresinizi doğru ve okunaklı bir biçimde yazmalısınız çünkü nihayetucunuz o zarfların dahiline koyulup öylece kargoya verilecek. Tuvalet amacı ile dışarı çıkmanıza müsaade ediliyor ve bir görevli size eşlik ediyor. Fakat vakit oldukça kısıtlı ve ucu ucuna yettiği için tuvalet ihtiyacınızı imtihandan evvel karşılasanız iyi olur.

Yurt dışında Lisans ya da Lisans üstü eğitim gayesi ile bu imtihana girecek adaylar dahilin belirtelim ki kalbur üstü mektepler Overall Score olarak en az 7 istiyorlar. Hatta King’s College gibi mektepler her bölümden 7 puanı tutturmanızı bekliyorlar. Ancak 5.5 ve üzeri bir puanla İngiltere’deki, ya da İngilizce eğitim veren ülkelerdeki mekteplerden kabul almanız mümkün olabilir.