Genel 

Ielts Sınavının İncelikleri

Ielts Sınavının İncelikleri Hakkında Bilgi

Ielts Sınavının İncelikleri Nedir 

1  –  Ielts Sınavı ( Ielts Sınavı için birebir IELTS Sınavı Dersi)
2 –  Ielts Sınavı ( Ielts Sınavı için 4 kişilik Grup  IELTS Sınavı Dersi)

1  –  Ielts Sınavı ( Ielts Sınavı için birebir Ielts Sınavı Hazırlık ) ; Birebir IELTS sınavı hazırlık programına katılan aday öğrenciler, programın uygulanacağı gün ve saati kendi belirler.

2 –  Ielts Sınavı ( Ielts Sınavı için 4 kişilik Grup  Ielts Sınavı Hazırlık) : 4 kişiden oluşturulan ve 4 kişi ile sınırlandırılan gruplara katılarak birebir IELTS sınavının incelikleri ile ilgili yapılan  hazırlık programı kalitesinde, sayının az olması nedeni ile eğitim alabilirsiniz.

 

Ielts Sınavının İncelikleri, sınavda sorulan her bölümde ( writing, reading, listening, speaking ) neler yapılacağının bilinmesi anlamına gelir. Ielts sınavının inceliklerini yani diğer bir deyimle hangi soruya nasıl yanıt verileceğinin bilinmesi, sınava hazırlanan sıradan İngilizce bildiği ve seviyesini test ettirmek isteyen biri için imkansızdır.

Bunun için ielts sınavına hazırlananların hele de sınavdan ” yüksek score ” bekleyenlerin IELTS sınavının inceliklerini bilen uzman bir eğitmenle sınava hazırlanması, sınava hazırlananların çıkarına daha uygun olur. Bu şekilde hem zamandan hemde paradan tasarruf edilir.

Bu işin zorluğu hakkında bir örnek vermek gerekirse okuma parçalarında yer alan metinler için çözüm teknikleri bir birinden çok farklı olan 14 tür soru şekli vardır. Sınavda bu sorulardan hangisinin çıkacağı da belli değildir. Eğer sınava katılan aday bu 14 tür soru çözme tekniğini yani ielts sınavının reading inceliklerini bilmiyorsa çok zorlanabilir hatta başarılı da olamayabilir. Belki 4,5 yada 5 almak zorunda olanlar için çok yüksek seviyede İngilizce bilenler bu incelikleri bilmek gerekmeyebilir ama dikkat edelim çok yüksek seviyede İngilizce bilenler diyerek bir sınırlandırma yapılmaktadır. Ama 6,5 yada 7 gibi score almak zorunda olanlar yüksek seviyede İngilizce bilgileri olsa bile ielts sınavının inceliklerini bilmeden sözü edilen score lara ulaşması hayaldir.

Yalnız bu konuda bir hataya düşmemek gerekir. Ielts Sınavının İnceliklerini öğreneceğim diye yanlış bir hoca seçimi yapmakta incelikleri bilmemek kadar insana zarar verebilir. Bu nedenle bu işi bilen uzman bir eğitmen bulmak için şartları zorlamak sağa sola sormak ve iyi araştırma yapmak gerekir. Internette çok büyük bir bilgi kirliliği var. Kimi okusanız hepsi IELTS sınavının inceliklerini bilen uzman olduğunu ileri sürüyor. Internette yapılan araştırmalarda, sitenin referanslar sayfasına girerek daha önce eğitim verilmiş ulaşılabilir kişilerle konuşarak eğitmen hakkında bilgi almak doğru bir hareket olur.

 

Diğer Yazılar

Leave a Comment