Yapılan Hatalar

Ielts Sınavında Yapılan Hatalar
Yapılan Hatalar

 Ielts Sınavında Yapılan Hatalar Hakkında Bilgi

  1  –  Ielts Sınavı ( Ielts Sınavı için birebir Özel Ders )
2 –  Ielts Sınavı ( Ielts Sınavı için 4 kişilik Grup Dersi )


YAPILAN HATALAR 1 –
Yurdumuzda ne yazık ki eğitimli olmalarına rağmen İngilizce hakkında ya hiçbir şey bilmeyen yada bildiğini sanan insanlarla dolu.Gidilen düz liselerde yada birkaç kalitesiz kursta öğrendikleri 150 – 200 kelime vede simple present tense, present continuous tense ,simple past tense gibi üç tense öğrendiklerinde kendilerini İngilizce bildiğini sanan birçok bilgisiz insana bu ülkede rastlamak çok kolay. Bunları öğrenen insanlar gerçekten İngilizce bildiklerini düşünerek boyundan büyük işlere giriyorlar. Ielts sınavı gibi akademik ve uluslararası bir sınavda başarılı olabileceklerini düşünüyorlar. Eğer bu iş bu kadar basit vede sanıldığı gibi kolay olsaydı bizim gibi ielts sınavı hazırlık hocalarına ne gerek vardı o zaman ? Bu durumda herkes ielts sınavına rahatlıkla girer ve rahatlıkla sınavı kazanırdı..Oysa, ielts sınavı’nın iki türü vardır vede bunlardan biri ielts academic diğeri ise general training ielts sınavı dır. Ielts general training sınavı’na kısaca ielts gt de denir. Ielts gt sınavı ielts academic sınavı’ndan biraz daha kolaydır. Bu bilgilerle ielts gt sınavında bile başarılı olmak bir hayaldir. İmkansızdır. Ielts sınavı’da başarılı olabilmenin temel koşulu en az upper-intermediate seviyesinde olmaktır ki buda sanılanın tam aksine çok çalışmayı vede bilinenin bilgi olarak çok üzerine çıkmayı gerektiren bir olgudur.Bu seviyeye ulaşmak amacıyla derslere başlayan bir kişinin çalışma temposuna bağlı olarak en az 2-3 yılı gözden çıkarması gerekir.
 

YAPILAN HATALAR 2 – İelts sınavı için hazırlananların en büyük ikinci hataları İngilizce öğrenmeye başladıkları günden başlayarak listening üstünde hassasiyetle durmamalarıdır. Oysa İngilizce öğrenen insanlar için İngilizcenin en önemli unsurlarından biridir listening.Dış dünyadan bizler gibi İngilizce öğrenenlerle konuşmak oldukça kolaydır. Vücut dili yarım yarım İngilizce konuşarak her iki tarafta birbirini rahatlıkla anlayabilir ama  ana dili İngilizce olan bir native speaker ile konuştuğunuzda .tam ve doğru telaffuzla konuşan native speaker ı anlamak imkansızlaşır. İşte burda doğru telaffuzu anlamak için çok iyi listening çalışan bir iinsan olmak gerekir. Çünkü aylarca hatta yıllarca listening çalışmalarında doğru ve güzel telaffuz dinlemiş vede bu telaffuzla kulakları yıkanmış kişi native speaker ile yapılan konuşmayı kolayca , rahatlıkla anlar ve cevap verebilir. Bu nedenle İngilizce eğitimin başladığı andan itibaren hiç bıkmadan vede yüksünmeden ielts listening çalışmalarını aksatmamak gerekir.

YAPILAN HATALAR  3 – Ielts sınavı hazırlıkta sınavın en zor bölümü olan reading (okuma) pasajlarının çözümünde çok iyi gramer (dil bilgisi) bilmenin yanı sıra kelime haznesi ( vocabulary) ninde büyük önemi vardır. Kelime bilgisi az olan özellikle akademik kelime sayısı düşük olanların bu sınavda okuma parçalarını anlamaları yada sorulan sorulara doğru cevap verebilmeleri düşünülemez. Bu nedenle ielts sınavı için hazırlığa başlayanların gramer ile birlikte kelime dağarcıklarını çok iyi bir biçimde geliştirmeleri ve bildikleri kelime sayısını arttırmaları gerekir . Bu aktiviteyi gerçekleştirmeyenlerin okuma parçalarının çözümünde hüsrana uğramaları kaçınılmaz olur. Hele okuma parçalarının çözüm tekniklerini bilmiyor ve tüm okuma parçasını kelime kelime anlayıp sonra sorulara cevap vermeyi düşünüyorsanız iş hepten içinden çıkılmaz bir hal alır.