Ielts Ve Toefl Ayırımı

 Ielts Ve Toefl Ayırımı

Ielts Ve Toefl Ayırımı Nedir

 1  –  Ielts Sınavı ( Ielts Sınavı için birebir Özel Ders )
2 –  Ielts Sınavı ( Ielts Sınavı için 4 kişilik Grup Dersi )

Yabancı dil eğitimimizle alakalı kararlar alırken hepimiz bazı güçlüklerle karşılaşırız. Bunların mühim bir kısmını kavram kargaşaları oluşturur. Eğitimimiz yada kariyerimiz açısından  İngilizce düzeyimizi belgelememiz istendiğinde hangi imtihanlara gireceğiz ? hep duyduğumuz TOEFL ya da İELTS nedir?

 Bu sınavlardan atlamak için kaç almalıyım, imtihanda neler çıkıyor, hangisine girmeliyim, nasıl hazırlanmalıyım gibi sorular sorar, çoğu vakit yanıt bulamayız, Fakat bu imtihanların hangi kurumlar tarafından yapıldığı gibi imtihan evvelsi ve imtihan esnasında ilgilenmemiz gerekmeyen yanıtlarla boğuşuruz, bunu düşünerek size küçük bir bilgilendirme  yazısı  hazırladık.

 Yıllardır duyduğumuz TOEFL ve İELTS nedir ne değildir?

TOEFL;  Amerikan İngilizcesini test ederken, IELTS  milletler arası  İngilizceyi test eder. Haliyle imtihanlara hazırlanırken aksan, o dilde kullanılan deyim ve terim gibi aşamalardan da sorumlusunuzdur.

 

 Kaç puan almak gerekir?
Sınavları geçmek istediğimde  kaç puan almam gerekli diye sorular sorduğunuzu biliyoruz, fakat her iki imtihanın da özelliği  imtihanı geçip geçmemek gibi bir durum söz konusu değildir. Sınava giriş  gayenize bağlı bir durumdur bu. Örneğin;  A üniversitesine girmek açısından alacağınız puan X iken başka bir kurum da eğitim alabileceğiniz ve kabul gören   puan değişik olabilir.. Önemli olan bu puan ile başvuracağınız kurumun (dil mektepleri, T.C. üniversiteleri, yabancı üniversiteler, konsolosluklar,  iş yerleri vb.) sizden bu imtihanların en yüksek puanları üzerinden kaç istediğidir.  Sınavların hedefi  geçmeniz ya da kalmanız değil İngilizce seviyenizin belirlenmesidir.

 Her iki imtihanda da dört bölüme göre ayrı puanlandırma yapılıp, bitiminde neticeler   açıklanır. Bu aşamaların bitiminde  İngilizce seviyeniz belirlenir.

 Peki, neden iki ayrımlı imtihan var?

 Aslında İngilizce seviyenizi ölçmek isterseniz başka imtihanlar da var, fakat bu imtihanlar  devamlı geçerliliği olan, kurumların daha çok talep ettiği, sık sık yapılan imtihanlar olması nedeniyle ötekilerin  arasından öne çıkmış durumdalar. Özel alanlar için başka imtihanlarda var Örn; KPDS, CELTA vb.

 Siz bu iki imtihandan hangisini seçmelisiniz?

 Ielts Ve Toefl AyırımıBu en başta da dediğimiz gibi başvuracağınız kurum ile alakalı. Hangi imtihanın geçerliliğini kabul ediyorlarsa (ki Türkiye’de ki üniversitelerin çoğu her iki imtihanı da kabul ediyor) o imtihanı seçerek hazırlıklarınıza başlamalısınız.

 Herhangi bir kuruma başvurmadan sadece İngilizcenizi ölçmek ve belgelemek istiyorsanız hangisine gireceksiniz?  Bunun cevabı ise tamamen size bağlı. İngiliz kültürüne aksanına sahipseniz IELTS’e,  Amerikan kültürü ve aksanına hâkimseniz TOEFL’a girmenizi öneririz. İkisi de temelde  aynı dil olmakla birlikte küçük farklar mevcuttur, fakat kültürleri ayrımlı olduğundan  size zor  olmayacağınızı düşündüğünüzü tercih etmeniz size avantaj sağlayacaktır.

 Hangisi daha güç?

Dil imtihanlarında imtihanın kapsamı ile alakalı bilgi sahibi olmak ve benzer sorulara çalışmış olmak avantajdır. Çünkü her imtihanın ayrımlı metodu ve orijinalitesi  vardır. O yüzden başvuracağınız kurumun imtihanına karar verdikten  sonra onun metodunu esas alarak çalışmalara başlamanız gerekir.

 Genel olarak TOEFL ve IELTS ile aklınıza takılacağını düşündüğümüzü bilgileri açıklamaya çalıştık.