Ielts yada Toefl

Ielts yada Toefl Konusu 

IELTS, TOEFL KONUSU HAKKINDA AÇIKLAMA

1  –  Ielts Sınavı ( Ielts Sınavı için birebir Özel Ders )
2 –  Ielts Sınavı ( Ielts Sınavı için 4 kişilik Grup Dersi )

Bu sınava olan ilgi gün be gün  katlanırken ve bu anlayış sınava girmek ve başarı kazanmak için yarışanların sayısını arttırmakta ve sınav sonuçlarına olan ihtiyaçta gün be gün  büyümektedir. Tüm dünyada geçerliliği en çok olan 2 sınav vardır . Bu iki imtihandan biri IELTS (International English Language Testing System) İngiliz İngilizcesinin ağırlıkta olduğu ; öteki  ise Amerikan İngilizcesinin ağırlıkta olduğu ;TOEFL’dır. (Test of English as a Foreign Language)

Her İki Sınavın da Geçerliliği
Adaylar, hangi imtihana girecekleri konusunda karar verirken en belirleyici öğe imtihanın kabul edilirliğidir. Birkaç sene evveline kadar umumi kanaat   Amerika’ya gitmeyi tasarlayanların TOEFL, İngiltere v.b ülkelere gitmeyi planlayanların IELTS alması gerektiği şeklinde idi fakat bu durum şimdilerde  geçerliliğini kaybetti. Özellikle nihayet seneler sonra  Amerika’daki üniversitelerin IELTS sınav sonuçlarını de kabul etmesi ile birlikte bu imtihan ile Amerika’ya giden öğrenci sayısı da her geçen gün çoğalmaya başladı. Her iki imtihanda 100 ün üzerinde ülkede binlerce kurum tarafından kabul edilmektedir. Bu konuda alakalı kurum ile iletişime geçerek hangi imtihandan hangi notu kabul ettiğini öğrenmek yapılması gereken ilk şeydir.

Ielts ve Toefl İmtihanlarının   İçeriği:
Her iki imtihan da kapsam olarak dinleme, okuma, yazma ve konuşma bölümlerinden oluşur. TOEFL, ülkemizde internet üzerinden Computer Based uygulanan bir imtihandır ve TOEFL IBT olarak adlandırılmakta. IELTS ise Paper Based (kağıt kalem ile) yapılır. Bu noktada mühim olan adayların imtihanı bilgisayarda mı yoksa kağıt kalem uygulaması ile mi almak isteyeceğidir. Özellikle ülkemizdeki eğitim ve imtihan sistemimizin Papar Based uygulamaya dayanmasından dolayı, adaylar açısından ielts sınavı  daha avantajlı olabilir. İnternet bağlantısında meydana gelebilecek mümkün sıkıntılar da adaylar açısından sorun olabilmekte.

Sınav Tarihleri ve Sınavlara girilen Kentler
Öğrenciler açısından bir başka mühim nokta ise imtihan tarihlerinin bir birine çok yakın olmasıdır . . Ülkemizde TOEFL İstanbul, Ankara ve İzmir başta olmak üzere 14 değişik  kentte, bir çok  test merkezlerinde ayda 3-4 kez uygulanmaktadır. IELTS ise British Council tarafından İstanbul, Ankara, İzmir ve Adana’da ayda 2-3 defa yapılmaktadır. IELTS sınavına katılmak isteyenlerin  bu dört il dışında hayatını sürdüren adayların imtihana girmek için  seyahat etmesi gerekmektedir.

TOEFL’ın birçok ilde yapılabilmesi avantajdır fakat Computer Based bir imtihan olduğu dahilin ve aday sayısı test merkezinin pc sayısı ile sınırlı olduğundan zaman zaman  yoğun dönemlerde yer bulma sıkıntısı meydana gelmekte  ve sorun yaşamamak için  erken müracaat yapmak gerekebilir.

IELTS’de ise planlanan tarihin müracaat süresi geçmediği sürece imtihan müraacatınızı  yapabilirsiniz. Fakat erken müracaat yapmak aday açısından avantaj olabilir. Çünkü müracaat onaylannasının ardından  adaylara gönderilen giriş kodu ile on-line hazırlık kursu ücretsiz olarak sağlanmaktadır. Bu nedenle müracaat ne kadar erken olursa aday, yaklaşık 30 saatlik bir kurs imkanına  denk olan bu çalışmadan imtihana kadar istediği kadar yararlanabilir.

Konuşma Bölümü:
IELTS ve TOEFL’ın bir başka ayrımı da konuşma (Speaking) bölümünün uygulanış tarzıdır .TOEFL’da konuşma bölümü, adayın kulaklıktan belirtilen konu hakkında mikrofon aracılığı ile belirli bir süre bilgisayara konuşması şeklinde uygulanır. Adayın karşısında konuşabileceği her hangi biri yoktur ve kendisi konuşma bölümünü yapıyorken aynı sınıftaki yada ortamdaki başka aday yazma v.b başka bir bölümü yapıyor olabilir. IELTS’de ise “face to face” tarafı yüz yüze görüşme yapılır. Dinleme, okuma ve yazma bölümlerine bütün adaylar aynı anda başlayıp aynı anda bitirmenin ardından konuşma bölümü konusunda uzman eğitmen tarafından “one to one” birebir uygulanır.

Ielts yada ToeflÖlçümleme
Internet Based TOEFL’da (IBT)  değerlendirme 120 üzerinden yapılır. Her bölüm kendi içinde 30 puan üzerinden hesaplanır. IELTS’de ise değerlendirme 1-9 aralığında yapılır. Her bölüm 1-9 aralığında kıymetlendirilir ve bütün bölümler dikkate alınarak Genel Puan (Overall Band Score) tam veya buçuklu olarak hesaplanır. (6.0-6.5 gibi)

Neticelerin Bildirimi
TOEFL imtihan neticeleri 15 iş günü süren bir zaman diliminde açıklanır ki bu yaklaşık 3 haftaya karşılık gelmektedir. IELTS imtihan neticeleri  ise imtihan tarihinin ardından 13. gün açıklanmaktadır. Her iki imtihan da 2 sene geçerlidir.